AKP’yi takdir etmiyoruz, siyasi görüşlerimiz zıttır

Türkiye’de yandaş basının “AKP’yi örnek alıyor, takdir ediyor” diye bahsettiği SYRIZA’nın Türk kökenli vekili Karayusuf, iddiaları reddederken Türkiye’de ÖDP ile işbirliğinde olacaklarını söyledi

28.01.2015 ONUR EREM @onurerem

karayusuf

Türkiye’deki solun yükseldiği günler dileğiyle, Türkiye halkına kardeşlik, dostluk ve sevgilerimi gönderiyorum.

Ayhan Karayusuf, Yunanistan’da SYRIZA’dan meclise giren üç Türk kökenli vekilden biri. İskeçe’den girdiği seçimi kazanan Ayhan Karayusuf 1963’de Gümülcine’nin güneyindeki Yahyabeyli köyünde doğdu. Ailesi çiftçilik yapan Karayusuf İstanbul Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2012’deki seçimde SYRIZA’dan vekil olan Karayusuf 2015 seçiminde Rodop ilindeki sandıklarda bu başarısını tekrarladı, Mustafa Mustafa ile birlikte üç sandalyeden ikisini SYRIZA adına aldı. Ayhan Karayusuf ile açıklanan kabineyi, koalisyon ortakları ANEL’i, Türkiye’de AKP hükümetiyle geliştirecekleri ilişkiyi konuştuk.

>> Yunanistan’da bakanlıkların dağılımı bugün açıkladı. Açıklanan kabineyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıklanan kabine bir toplumsal kurtuluş kabinesidir diyebilirim. Yapacak çok işimiz olduğu için hükümetin bir an önce kurulup çalışmaya başlaması gerekiyordu. Meclis daha yemin bile etmemişken çalışmalara başladığımızı söyleyebilirim. İyi iş yapacak, temiz ve ekonomi bilimini çok iyi bilen insanlardan oluşan bir hükümetimiz var.

>> Koalisyon ortağınız ANEL’in SYRIZA’nın izlemek istediği politikalar üzerinde nasıl bir etkisi olacak? ANEL ile nasıl bir anlaşma yapıldı?

ANEL Genel Başkanı Panos Kammenos açıklamasında SYRIZA’nın Selanik Programı’nın tamamını desteklediğini ve her bir maddesinin hayata geçmesi için çalışacaklarını söylemişti. Bu yüzden ANEL ile SYRIZA’nın bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

>> Sağcı ANEL ile kurulan koalisyon ekonomi politikaları açısından verimli olabilir, ancak insan hakları alanında, özellikle göçmen/LGBT/kadın hakları alanlarında yasaların çıkarılmasını engelleyebilir mi? Yunan LGBT aktivisti Apostolis Karabairis ANEL’in homofobik bir parti olduğunu söyleyerek çekincelerini dile getirmişti.

Ben o iddiaların doğru olduğunu düşünmüyorum. Ortak paydada anlaşmış iki parti var. ANEL Savunma Bakanlığı’nı çok istiyordu, o yüzden ANEL Başkanı Kammenos’a Savunma Bakanlığı verildi.  İçişleri Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı’nda ise Bakan Yardımcısı seviyesinde pozisyonları var.

>> Bugün Türkiye’de hükümet yandaşı birçok gazete SYRIZA’nın AKP’yi takdir ettiğini, örnek aldığını söyleyen yazılar yayınladı, hatta bir gazetede bu manşet oldu. Türkiye’de Gezi isyanını SYRIZA, bu isyanın nedeni olan AKP’yi takdir ediyor mu gerçekten?

Başkanımız Çipras’ın sözleri yanlış aktarılmıştır. Biz AKP’yle aynı siyasi çizgide değiliz, tam karşısındaki çizgideyiz. Örneğin AKP neo-liberal politikaları net bir şekilde destekleyip ekonomi politikasını buna göre kurarken SYRIZA bunun tam tersini savunur. O yüzden AKP’yi desteklediğimizi, örnek aldığımızı söyleyenlerin açıklamaları yanlıştır.

>> SYRIZA yıllardır Türkiye ile ilişkileri iyileştirmek için çaba harcayan bir parti. Şimdi iktidara geldiniz, fakat Ege’nin diğer yakasında toplumsal muhalefeti vahşice bastıran, kardeş partiniz ÖDP’nin ve diğer sol partilerin bürolarını basan AKP gibi bir parti var karşınızda. AKP iktidarıyla nasıl bir ilişkiniz olacak?

Türkiye’nin önünde, çok yakın sürede gerçekleşecek genel seçim var, ilişkilerimizin sağlam bir temele oturması için seçimden sonra çıkacak siyasal yapıyı bekleyeceğiz. O seçimlerde iktidarda farklı bir parti veya koalisyon oluşabilir. Bu nedenle Türk hükümetine karşı alacağımız tavrı 2015 seçiminden sonra netleştireceğiz. Türkiye ile işbirliği konusundaki tarafımızı seçim sonuçları belirleyecek.

Diğer taraftan Türkiye halkıyla Yunanistan halkı arasında çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur, halkların ilişkilerinin gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

Arzumuz ÖDP’nin de SYRIZA kadar güçlenmesi

>> İktidara geldikten sonra Türkiye soluyla ilişkileriniz nasıl devam edecek?

Türkiye’de bir kardeş partimiz var biliyorsunuz, Özgürlük ve Dayanışma Partisi. ÖDP ile köklü bir dostluğumuz var, aramızdaki ilişkileri büyüterek güçlendirmek istiyoruz. Bizim arzumuz Türkiye’de ÖDP’nin ve solun da en az Yunanistan’daki kadar güçlenmesi. Bunun için dayanışmamızı daha da artırarak devam edeceğiz.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s