Sağlık Bakanlığı’ndan acı itiraf: Yetersiziz

yeni_doğan_ünitesi

18.02.2015 ONUR EREM @onurerem

Tekirdağ CHP Milletvekili Candan Yüceer’in Sağlık Bakanlığı’na sorduğu sorulara verilen yanıtlar Türkiye’de sağlık hizmetlerinin ne kadar yetersiz olduğunu gözler önüne serdi. Sağlık Bakanlığı, nitelikli sağlık hizmeti verilmesi için yeterli hekim ve hemşireye sahip olmadıklarını söyledi, Türkiye’deki yeni doğan ölümlerinin Avrupa’nın üç katı olduğunu açıkladı.

42 ilde uzman yok

Sağlık Bakanlığı’nın yanıtına göre 42 ilde yeni doğan servislerinde 2014 Şubat ayı itibariyle çalışan uzman hekim bulunmuyor. Bu iller şöyle: Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Düzce, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova ve Yozgat.

“Nitelikli hizmet veremeyiz”

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği yanıtta “Türkiye’de mevcut hekim ve hemşire sayısının nitelikli sağlık hizmeti verilmesi için gerekli sayının altında olduğu bilinmektedir” ifadeleri yer alırken Avrupa Birliği’nden 2002’de bin kişiye düşen hekim sayısının 2.95 iken bu sayının 2010’da 3.33’e yükseldiği, Türkiye’de ise bu sayıların 2002’de 1.40, 2013’te 1.65 olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı yanıtlarında Türkiye’de mezun olan tüm hekimlerin istihdam edilmesine rağmen bu sorunun çözülemediği, bu nedenle yabancı hekimlerin istihdam edilebilmesine dair yasal düzenlemeler yapıldığı, bu sorunun ancak yabancı hekim istihdam edilerek çözülebileceği yer aldı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s