Merkez medya ‘etik’e uzak

logo_seffaf22

21.05.2015

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin seçim dönemi için hazırladığı ‘Etik Habercilik Teminatı’na BirGün, İMC TV, Dağ Medya, karsigazete.com.tr ve radikal.com.tr imza atarken merkez medyadan hiçbir kurum henüz imza atmadı. Teminattaki maddelerin bir kısmı şöyleydi:

>> İnsanların haber alma hakkını gözeterek seçim döneminde doğru, nesnel ve eksiksiz yayın yapacağız.

>> Seçim dönemi haberciliğimizde adaylara ve partilere ilişkin yayınlar nefret söylemi içermeyecek, yargılayıcı olmayacak. Bu süreçte, tüm parti ve adaylara adil ve eşit mesafeli bir yaklaşım sergileyecek, adil biçimde yer ayıracağız.

>> Seçim dönemi yasakları konusunda bilgilendirici yayın yapacağız ve bu yasakların ihlal edildiği durumları kamuoyu ile paylaşacağız.

>> Seçim sürecinde yanlış bilgilendirme, manipülasyon, söylentiler ve algı yönetimi operasyonlarına karşı dikkatli olarak, yayınlamadan önce bilgilerin geçerliliğini başka kaynaklardan da doğrulayacağız.

>> Medya kuruluşu yöneticileri ve sahipleri, sonrasında kendilerinden siyasi içerikli bir karşılık beklenmesine neden olabilecek herhangi bir hediye ya da para kabul etmemeli. Böyle bir duruma şahitlik edersek kamuoyunu konu ile ilgili bilgilendireceğiz.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s