Tehdit edilen gözlemciler: Seçim adil değildi

İsveç’ten gelen seçim gözlemcilerini silahlı askerler ve korucular tehdit etti. Heyetten Nilsson: “O kadar çok ihlal gördük ki, seçimin adil olmadığını söyleyebilirim”

V-logga_CMYK_Rod07.06.2015 ONUR EREM @onurerem

İsveç’teki Sol Parti adına seçim gözlemciliği yapmak için Türkiye’ye gelen 8 kişilik heyetten Joel Nilsson Bingöl’de askerler ve korucular tarafından tehdit edildiklerini anlattı. BirGün’e konuşan Nilsson, sabah 7.30’dan itibaren Bingöl’ün köylerinde okullara kurulan sandıkları gezdiklerini, ilk durakları olan Elmalı köyünde biri asker dokuzu korucu 10 silahlı kişi tarafından tehdit edildiklerini söyledi: “Pasaportlarımızı alıp bizi binanın dışına çıkardılar. Ülkeye giriş damgalarımız olmadığını söylediler. Damgalarımızı gösterdiğimizde ise ‘Size buradan gitmek için 5 dakika veriyoruz, gitmezseniz çok kötü şeyler olacak’ dedi.”

Türlü türlü ihlal var

Tehdidin ardından Elmalı’yı terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Nilsson, gittikleri 13 köyün çoğunda benzer bir muameleyle karşılaştıklarını belirtti. Sol Parti’nin uluslararası dayanışma ilişkilerini yürüten Left International Forum’un Genel Sekreteri olan Nilsson, gözlemleyebildikleri yerlerde karşılaştıkları seçim ihlallerini ise şöyle anlattı:

– Bazı sandıklar mühürsüzdü. Bu sandıklarda her tür manipülasyon yapılabilir.

– Sandıklara üzerinde silahlarla gelen askerler ve korucular vardı.

– Bir köyde ağlayarak yanımıza gelen bir kadın, sandık görevlileri tarafından AKP’ye oy vermeye zorlandığını, bunun üzerine ağlayarak binayı terk ettiğini söyledi.

– Bazı sandık görevlileri başkaları adına oy kullanıyordu.

– Bazı siviller başkaları adına oy kullanıyordu.

‘Bu yüzden engellediler’

İsveç’ten gelen diğer 7 gözlemcinin de benzer şeylere tanık olduğunu anlatan Nilsson, gördükleri ihlalleri bugün raporlaştıracaklarını söyledi. “Engellenmemize rağmen bu kadar ihlal gördük, engellenmeseydik çok daha fazlasını görecektik. Bu yüzden gözlem yapmamıza izin vermediler” diyen Nilsson, Türkiye’deki seçimlerin İsveç’tekilere hiç benzemediğini, bu kadar ihlal ile gerçekleşen bir seçimin kesinlikle adil olamayacağını ifade etti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s