Türkiye için nefes alma imkanı

AP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Couso: Erdoğan’ın otoriter planlarının seçimle sonlanması ve HDP’nin meclise girmesi Türkiye’ye nefes alma imkanı sağladı

javier couso09.06.2015 ONUR EREM @onurerem

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Javier Couso, gözlemeye geldiği 7 Haziran Genel Seçimi’nin ardından BirGün’e açıklamalarda bulundu. HDP’nin meclise girmesi ve AKP’nin Meclis’teki çoğunluğu yitirmesinin Erdoğan’ın otoriterliğini sonlandırabilecek bir nefes alma imkanı sağlayabileceğini söyledi.

AKP’nin olumsuz izleri

“HDP, yüzde 13’lük oyla Meclis’e girerek AKP’nin çoğunluğunu ve Erdoğan’ın otoriter başkanlık planını sonlandırdı” diyen Couso’ya göre AKP hükümeti sekülarizme saldırarak, uluslararası arenada agresif politikalar izleyerek ve Suriye felaketine dahil olup İslamcı çeteleri destekleyerek geride çok olumsuz bir iz bıraktı.

Kıbrıs ve Kürt sorunları için umut

İspanya’daki Birleşik Sol Parti’nin Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Couso, bu seçim sonucunun hem Türkiye’de yaşayan Kürt halkının sorunlarını çözmek hem de Türkiye’nin Kıbrıs’taki işgalini sonlandırmak için bir fırsat sunduğunu söyledi: “Bu seçim sonuçları, Kıbrıs’ın kuzeyinde, işgal altındaki topraklarda diyalog ve çözüm yanlısı bir Cumhurbaşkanı’nın seçimi kazanmasıyla birlikte okunmalı.”

‘Bölgesel çatışmalara son’

Couso, “Türkiye’de solun Meclis’e girmesi, toplumsal adalet ve Kürt sorununun çözümü konularında alternatif politikalar üretilebilmesine yönelik ilk adımdır” diyen Couso, bu sonuçla birlikte Türkiye’nin bölgedeki çatışmalara körükle giden bir ülke olmaktan çıkıp bölgede istikrarı sağlayan bir ülke konumuna gelebileceğini söyledi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s