“Yalnızca Türkiye için değil Avrupa için de bir fırsat

BirGün’e konuşan Avrupalı sol partilerden temsilciler, 7 Haziran’da AKP’nin Meclis’teki çoğunluğunu kaybetmesi ve HDP’nin meclise girmesini mutlulukla karşıladıklarını söyledi

08.06.2015 ONUR EREM @onurerem

138996867258407 Haziran genel seçiminde Erdoğan’ın başkanlık hayalinin yıkılması ve AKP’nin meclisteki çoğunluğunu kaybetmesi Avrupalı solcular tarafından da mutlulukla karşılandı. HDP’nin meclise 80 vekille girmesi de onlar açısından bir diğer sevindirici gelişme oldu. İspanya’daki Podemos’un lideri Pablo Iglesias twitter hesabından HDP Genel Merkezi hesabını etiketleyerek “Değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. Tebrikler HDP, venceremos! (Başaracağız)” derken Almanya’dan Die Linke (Sol Parti), Yunanistan’dan SYRIZA (Radikal Sol Koalisyon), İsveç’ten Vänsterpartiet (Sol Parti) ve Kıbrıs’tan Yeni Kıbrıs Partisi temsilcileri seçim sonucunu BirGün’e değerlendirdi:

Sevim Dağdelen, Almanya – Die Linke (Sol Parti) Milletvekili:

fft5_mf309214Bu seçim sonucu AKP rejimine sert bir cevap oldu. Halk, iktidara bir sille vurdu. 1994’ten itibaren İstanbul Belediye Başkanlığı ile başlayıp katıldığı hiçbir seçimi kaybetmeyen Erdoğan için de kritik bir yenilgi oldu. Buna karşı, HDP ve demokrasi güçleri için de büyük bir kazanım oldu. Demokratikleşme için bir şans oluştu. Darbecilerin ayasasının getirdiği anti-demokratik seçim barajı aşıldı. HDP bunu tüm karalama kampanyalarına ve devlet terörüne karşı yapmayı başardı. Bu ciddi bir kazanımdır.

Seçim gözlemciliği yapmak üzere Die Linke’den Türkiye’ye gelen arkadaşlarımız bize olumsuzluklarla karşılaştıklarını anlattı. Onların gözlemleri, iktidarın yine oy çaldığı, fakat halkın sandıklarına sahip çıkması, nöbet tutması sayesinde istedikleri kadar çalamadığı yönündeydi.

Geçen yıl Soma maden faciasında en çirkin yüzünü gösteren işçi ve emekçi düşmanlarına, demokrasi karşıtlarına, barış ve çözüm için adım atmayanlara Türkiye halkları güçlü bir cevap verdi. Bu sonuçlar Türkiye halkları için bir umut taşıyor. Önümüzdeki günlerde hükümetin nasıl oluşacağı, koalisyonun nasıl kurulacağı konusunda heyecanlı bir dönem bizi bekliyor.

Hans-LindeHans Linde, İsveç – Vänsterpartiet (Sol Parti) Milletvekili, Uluslararası İlişkiler Departmanı Yöneticisi:

Seçim sonuçları bizim açımızdan mutluluk vericiydi. Hem HDP’nin meclise girmesi, hem AKP’nin tek parti iktidarının bitmesi Türkiye için olumlu gelişmeler. Umarım bu sonuçlar Türkiye halklarına toplumsal eşitlik ve adalet, çevre felaketlerine bir son ve Kürt sorununa bir çözüm getirir.

Türkiye halkları bu seçim sonucuyla başkanlık rejimine net bir şekilde karşı çıktıklarını, daha merkezi bir yönetim istemediklerini gösterdi. Türkiye halkları bunların aksine demokrasiyi güçlendirmek istediklerini gösterdi.

Ben Türkiye’nin doğusuna da gittim, en yoksul kesimlerini de gördüm. Artık yeni kurulacak hükümetin öncelikle bu insanların yaşam koşullarını iyileştirmeye odaklanması lazım. Artık her kararın merkezden verilmediği, toplumun farklı kesimlerinin taleplerinin hayat bulacağı daha katılımcı bir yönetim anlayışı kurulması lazım.

Dün akşam Türkiye halklarının yanı sıra Avrupa’nın pek çok ülkesinde Türkler ve Kürtler sokaklarda seçim sonuçlarını kutladı. Kutlayacak çok şey vardı gerçekten, demokratikleşme için büyük bir fırsat.

Murat Kanatlı, Kıbrıs – Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Üyesi:

muratkanatliSeçimden çok önemli bir sonuç çıktı: Türkiye’de tek adama, baskıcı rejime karşı soldan, tabandan bir örgütlenme ile güçlü bir cevap verildi. Gezi’de başlayan toplumsal hareketler AKP’yi geriletti ve parlamentoda daha çoğulcu bir tablo oluştu. Erdoğan 400’ü verin derken yarısını bile almakta zorlandı.

Ancak Davutoğlu’nun balkon konuşması Kıbrıslılar açısından karamsar bir konuşmaydı. AKP’nin daha milliyetçi ve muhafazakar bir çizgide tabanını konsolide etmek için daha agresif bir tavır alması muhtemel gözüküyor. Bu, Kürt sorunu konusunda da çözümü amaçlamayan bir çizgi olacaktır. Aynı şekilde, Kıbrıs sorunu da bu milliyetçi söylemle meçhul bir sürece sürüklenebilir.

Burada bize düşen, Kıbrıs’ın iki kesiminden ve Yunanistan’dan sol sosyalist hareketler olarak Türkiyeli yoldaşlarımızla dayanışmak ve ortak bir mücadele yürütmektir. Artık Türkiye’de özgürlüğüne sahip çıkan kitleler var. Gezi’nin ruhu yaşıyor ve bir kez daha ortaya çıkarak Erdoğan’a tepkisini ortaya koydu. Mesaj açıktır: Haklarıma, özgürlüklerime dokunamayacaksınız. Erdoğan bu mesajı anlar mı, onu bilemiyoruz. Bu yüzden mücadeleye devam etmek şart.

Artık Türkiye’de Meclis’te HDP, sokaklarda ve mahallelerde ise Birleşik Haziran Hareketi ile birlikte büyüyen bir muhalefet var. Biz de mücadelenin bu iki ayağını umutla takip ediyoruz.

Yiannis Bournos, Yunanistan – SYRIZA Politik Sekreteryası Üyesi, Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Sorumlusu:

bournousSYRIZA olarak Türkiye’nin geleceğini etkileyecek gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’nin siyasi istikrarı ve demokrasisi hem ülkelerimiz arası ilişkilerde, hem de bölge açısından büyük öneme sahiptir.

Öte yandan, HDP’nin meclise girmesi büyük bir başarıdır ve HDP’yi selamlıyoruz.

Türkiye halkı artan bir şekilde çoğulculuğu, insan haklarını, inanç ve yaşam tarzı özgürlüğünü, otoriterlikten kurtulmuş bir toplumu, köken, din, cinsel yönelim ve dil ayrımı yapılmayan bir ülkeyi kurmayı tercih ediyor.

MHP’nin artan oyları bir endişe kaynağı olarak çağımızın çelişkilerini gösterse de HDP’nin meclise girmesinin demokrasiyi derinleştireceğini, milliyetçilik ve köktendincilikle mücadeleyi güçlendireceğini, barış sürecini güçlendireceğini ve solun yalnızca Türkiye’de değil, Akdeniz’de ve Avrupa’da güçlenmesi için bir sıçrama imkanı sunacağını düşünüyoruz.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s