‘Asker kaçakları’ seçimde ne yapmalı?

Vicdani Ret Derneği avukatlarından Davut Erkan, seçim günü oy kullanacak ‘asker kaçakları’nın başına bir şey gelmeyeceği yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söylüyor

03.06.2015 ONUR EREM @onurerem

Türkiye’de 700 binden fazla yoklama kaçağı ve bakaya statüsünde bulunan erkek var. Bu oran, seçmenlerin yaklaşık yüzde 1.5’ini oluşturuyor. Seçimde sandık başında oy kullanırken yakalanıp haklarında işlem yapılması korkusu ise bu insanları seçimde oy kullanmamaya itiyor.

Geçen hafta konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, seçmenleri oy kullanmaya çağırarak “Yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranan yükümlülerin oy kullanmalarına engel bir durum söz konusu değildir. Bu durumdaki yükümlüler hakkında en fazla bir tutanak tutulabilir. Vatandaşların demokratik haklarını kullanması her şeyden öndedir” ifadelerini kullandı. Bakanlık’ın açıklamasına bakıldığında asker kaçağı seçmenler hiçbir endişe yaşamadan oy kullanabilir gibi anlam çıkıyor. Konuyu radikal.com.tr de “Asker kaçakları sandık başında yakalanmayacak” diye haberleştirmişti.

Davut Erkan (solda) vicdani ret eyleminde, “Kaçak değil vicdani retçiyiz” pankartını taşırken.

Davut Erkan (solda) vicdani ret eyleminde, “Kaçak değil vicdani retçiyiz” pankartını taşırken.

‘Tutanak yakalamadır’

Fakat Vicdani Ret Derneği avukatlarından Davut Erkan, Milli Savunma Bakanlığı’nın ve radikal.com.tr haberinin doğruyu yansıtmadığını söylüyor: “Açıklamada ‘En fazla bir tutanak tutulabilir’ deniliyor. Oysa tutanak tutulması demek zaten yakalanmak demektir. ‘En fazla bir tutanak tutulması’ seçimlere mahsus bir uygulama değildir. Normal zamanlarda da yakalandığınızda, polis veya askerlik şubesi tarafından bir yakalama tutanağı tutulur ve hemen ardından serbest bırakılırsınız.”

Davut Erkan, her tutanağın bir hukuksal anlamı olduğunu ve buna bağlı olarak bir sonucu olacağını hatırlatırken, bu tutanak nedeniyle seçmenlerin evine birkaç ay içinde idari para cezası tebligatı geleceğini söylüyor: “Ayrıca para cezanız kesinleştikten sonra bir daha yakalandığınızda bu sefer hakkınızda hapis istemiyle dava açılacaktır”.

‘Tutanağa şerh düşün’

Erkan, devletin oy kullanan seçmen oranını arıtarak kendini meşrulaştırmak için seçmenleri “gelin bizi meşrulaştırın, canınızı çok yakmayacağız” demesini eleştirirken sandığa gidecek ‘asker kaçakları’na şu tavsiyeleri veriyor:

– Politik, dini, ekonomik veya bireysel herhangi bir nedenden ötürü askerlik yapmak istemeyen insanlar hukuki olarak vicdani retçidir. Bu nedenle, tutanağı imzaladıktan sonra birkaç ay içinde size para cezası geldiğinde bu cezaya itiraz edebilmek için tutanağın altına “Vicdani retçiyim, şu gerekçelerle askere gitmeyeceğim” diye şerh düşün.

– Bu süreçte herhangi bir hukuki yardıma ihtiyacınız olursa Vicdani Ret Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

– Kendilerini vicdani retçi olarak ifade etsin veya etmesin, askerlik diye bir vatan borcunuz olmadığını, bu nedenle askerlik yapmamanın meşru bir tavır ve hak olduğunu bilin ve bunun mücadelesini verin.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s