Chomsky: Suriye operasyonu suç olur

Noam Chomsky, Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapmasının suç olacağını söylerken “Bundan en çok Rojava halkları ve Esad zarar görür” dedi ve tüm dünyanın bu operasyonu lanetlemesi gerektiğini açıkladı

20.08.2015 ONUR EREM @onurerem

Dünyaca ünlü dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, Türkiye’nin Suriye topraklarına girme ve tampon bölge kurma ihtimali üzerine BirGün’e konuştu.

Türkiye hükümetinin böyle bir operasyonu gerçekleştirmesinin teknik olarak mümkün olduğunu düşündüğünü söyleyen Chomsky, operasyonun sonuçlarının ağır olacağına dikkat çekti: “Böyle bir operasyon, gerçekleştirilmesi durumunda IŞİD’in vahşi güçlerine karşı hayatlarını korumak için savaşan Rojava halklarına çok ciddi zararlar verecektir.”

Olası bir operasyonun yalnızca Rojava’daki insanlara değil, arka planda Esad güçlerine de zarar vereceğini düşünen Noam Chomsky, Türkiye hükümetinin böyle bir karar almasının suç olacağını vurguladı: “Suriye’ye böyle bir operasyon yapmak suç teşkil eden bir girişim olur. Operasyon yapılırsa, umarım tüm dünya tarafından lanetlenir”.

Erdoğan ‘onay’sız da girebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süredir Suriye’nin kuzeyinde halkın IŞİD’i geriletip kendisini yönetmeye başlamasına izin vermeyeceklerini belirten açıklamalar yapmış, ordunun önemli bir kısmı sınıra kaydırılmış ve AKP yandaşı medya savaş çığırtkanlığı yapmaya başlamıştı. Ancak bütün bu çabaya rağmen ABD’den olası bir operasyona ve tampon bölgeye soğuk bakan açıklamalar gelmişti. Noam Chomsky, ABD’nin itirazına rağmen Erdoğan’ın bir onay almadan böylesi bir operasyonu başlatabileceğini düşünüyor: “Erdoğan ABD onayı olmadan ordusunu Suriye’ye sokabilir. Fakat bunun kendi geleceği açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını kestirmek zor”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s