Dünya’dan eğitim sistemi örnekleri

Dindar nesil 4+4+4 ile gelecek

ONUR EREM/BİRGÜN
25 Şubat 2012

AKP, toplumdan gelen tepkilere rağmen 4+4+4’ü uygulamaya koydu. Protesto eden örgütlere polis saldırdı ve bugün 4+4+4 tamamen gündemden düştü

AKP’nin uygulamaya geçirmek istediği eğitim modeli kamuoyunun tepkisini çekmeye devam ediyor. Eğitim sisteminin kağıt üzerinde 4+4+4 yıldan oluşacağı, ama pratikte 4 yılla sınırla kalacağı söyleniyor. Peki dünyada gelişmiş ülkeler nasıl bir eğitim modeli izliyor?

Eğitim sistemlerinin başarısıyla ünlü olan gelişmiş ülkelerde zorunlu eğitim ortalama 10 yıl civarında. Evden eğitime çoğu ülkede izin verilmiyor. İşte o ülkelerden örnekler:

ABD’de eyaletlere göre değişmesine rağmen çoğu eyalette 6-18 yaş arası eğitim zorunlu. Eğitim eyaletlere göre 8+4, 6+6 veya 5+4+3 olarak değişiyor. ABD öğretmenler sendikası The National Education Association evden eğitimin dindar bir nesil yetiştireceğini söyleyerek bu uygulamaya karşı çıkıyor. Sendikaya göre evden eğitim sistemine geçilmenin yol açacağı gelişmeler arasında:

*  “Eğitimin akademik seviyesinde ve öğrencilerin öğrenme yöntemlerinde yetersizlik
*  Yaşıtlar ve arkadaşlar arası sosyalleşme eksikliği
*  Farklı etnik ve dini kökenlerle biraraya gelmeme sonucunda toplumsal töleranssızlık
*  Toplumsal ve dini konularda radikal görüşlere sahip gençlerin yetişmesi” bulunuyor.

Norveç’te eğitim 6-16 yaş arasındaki tüm çocuklar için zorunlu. 1990’larda uygulamaya konan bu sistem sayesinde ülkede ilköğretime katılım yüzde 99.99’a okuma yazma oranı yüzde yüze ulaştı. İlköğretimin 7 yıl sürdüğü ülkede 3 yıl ortaokul 3 yıl da lise eğitimi veriliyor. 16 yaşında biten ortaokul eğitiminin ardından zorunlu olmayan lise eğitimi de alındığında 19 yaşında liseden mezun olunuyor. Üniversite programları ise 3 yıl sürüyor.

İsveç’te eğitim 6-16 yaş arası çocuklar için zorunlu. Gençler 16-19 yaş arasında liseye gidiyor, ancak lise eğitimi zorunlu değil. Evden öğretim çok istisnai durumlar dışında yasak. Anaokulu ise 1 yaşından itibaren başlıyor, ama zorunlu değil.

Danimarka’da da diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi 10 yıllık zorunlu eğitim var. Ülkenin yüzde 82’si 16 yaşına kadar zorunlu eğitim aldıktan sonra eğitim hayatına lise ve üniversitelerde devam etmiş.

Finlandiya’da 7-16 yaş arası çocuklar için 9 yıllık eğitim zorunlu. Okula uzak taşra bölgelerinde çocuklara ücretsiz ulaşım servisleri sağlanıyor. Tamamen ücretsiz olan eğitim sisteminde öğle yemekleri de okul tarafından veriliyor. 16-19 yaş arasında meslek lisesi veya akademik lise okuyan gençler buradaki seçimlerine göre 19 yaşında üniversite veya meslek yüksek okuluna devam ediyorlar.

Almanya’daki zorunlu eğitim eyaletlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı eyaletlerde 6 yıl, bazılarında 4 yıl süren ilköğretimin ardından çocuklar 16 yaşına kadar ortaokula gidiyor. 16 yaşında ortaokuldan mezun olan çocuklara 3 yıl lise eğitimi veriliyor.

İtalya’da zorunlu eğitim 6-16 yaş arasındaki 10 yılı kapsıyor. 4 yıllık ilköğretimin ardından 3 yıllık ortaokul ve 5 yıllık lise eğitimi geliyor.

Japonya’da ilk ve orta öğretim zorunlu. 6+3 olarak düzenlenen bu iki aşamanın ardından 3 yıllık lise geliyor. Lise eğitimi zorunlu olmasa da ülkenin yüzde 98’i lise programını da bitiriyor.

Avustralya’da zorunlu eğitim 5 yaşında başlıyor. 7 yıllık ilkokulun ardından 6 yıllık lise eğitimi geliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Eğitim-Sen ve CHP’ye göre 4+4+4 sistemine geçilmesi şu sonuçları doğuracak:
* Çocuk gelin sayısında artış
* Zorunlu eğitimin fiilen 4 yıla inmesi
* Çocukların 11 yaşında okulu bırakıp çıraklık yapması
* İmam Hatip liseleri teşvik edilecek

CHP: KIZLAR EVE KAPATILACAK

CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi dün bir basın açıklaması yaparak AKP’nin 4+4+4’lük teklifini eleştirdi. Yürürlükte olan 8+4’lük eğitim sisteminin 13 yılda okullanma oranını yüzde 85’ten yüzde 98’e çektiğini vurgulayan Hamzaçebi 4+4+4’lük sistemde sadece ilk dört yılın zorunlu olacağını, ikinci dört yılın ise evden eğitim verileceğini hatırlatırken bu sistemin çıraklık yaşını 11’e indirmekten başka bir şeye yaramayacağını söyledi.

HAYDİ KIZLAR EVE, ERKEKLER TAMİRHANEYE

Bu sistemin kızları eve kapatıp erkekleri de tamirhaneye yollayacağının altını çizen Hamzaçebi “Bu çocuk gelinlerin önünü açmaktır. Çocuklar sosyal problemler yaşacaktır. Türkiye’nin de imza attığı Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre çocuklar anne babasının malı değil, görüşleri alınması gereken bireylerdir. Ancak AKP diğer yasal düzenlemelerde yasanın öznelerinin görüşünü almadığı gibi bu yasada da çocukların görüşünü almamıştır” diye konuştu.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s