Vicdani Retçi İnan Suver Açlık Grevinin 32. Gününde

ONUR EREM/BirGün
8 ekim 2011

İnan Süver ve çocukları

“23 Temmuz 2001’den beri inatla asker edilmek isteniyorum. Oysa ben 3 çocuk babası, inşaat işçisi, kimsenin tavuğuna kış dememiş, asla kimseye hükmetme derdinde olmayan, aynı zamanda kimsenin de emrine girmeyen, yalnız doğmuş, yalnız gömüleceğini bilen, buna göre yaşamak isteyen biriyim.”

İşte böyle anlatıyor kendini 14 aydır cezaevinde tutulan vicdani retçi İnan Suver. Anlatıyor, ancak dinleyen kimse bulamıyor karşısında. Bu durumu protesto etmek için başladığı açlık grevi ise bugün itibariyle 32. gününe girdi. Savaşın bir parçası olmamak için sağlığını hiçe sayan Suver, insan öldürmemek adına açlık greviyle kendi hayatını tehlikeye atıyor.

Barış İçin Vicdani Ret Platformu ve İnsan Hakları Derneği (İHD), İnan Suver’in bu durumuna dikkat çekmek için – İHD bürosunda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Merve Arkun, İnan Suver’in 8 cezaevi değiştirdiğine ve hepsinde adi mahkumlarla bir arada tutulduğuna dikkat çekti. Siyasi suçlularla beraber kalma isteğinin ise “cezaevimizin basındaki imajını bozdun” denilerek reddedildiğini anlatan Arkun, Suver’in sürekli sözlü ve fiziksel taciz ile ‘adam edilmeye’ çalışıldığını belirtti.

Mazlum-Der İstanbul Şubesi’nden Mahir Orak ise “Suver’in açlık grevi nedeniyle fiziksel ve psikolojik tedaviye ihtiyacı var, ancak cezaevi yönetimi buna izin vermiyor. AİHM son kararıyla artık vicdani ret Türkiye’nin uygulaması gereken yasal bir uygulama olmuştur” diye konuştu. Katılımcılar toplantının ardından Galatasaray Meydanı’na giderek bildiri dağıttı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s