Hopa tutuklamalarına karşı ortak mücadele

ONUR EREM/BİRGÜN
19 temmuz 2011

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), bir araya gelerek Hopa’da Metin Lokumcu’nun öldürülmesiyle başlayan gözaltı ve tutuklama dalgasına karşı neler yapabileceklerini tartıştı. Örgüt temsilcileri davalara getirilen “kısıtlılık” kararı nedeniyle şu ana kadar ne tutuklama kararına, ne de dosyadaki herhangi bir bilgi ve beldeye ulaşamadıklarını, bunun da savunma hakkının açıkça ihlali olduğunu anlattı. Başta Halkevleri MYK üyesi Dilşat Aktaş olmak üzere bir çok insanın işkence gördüğünü ve darp edildiğini anlatan örgütler bütün bunlara karşı neler yapılabileceğini tartıştı.

AKP’Yİ İFŞA ETMELİYİZ

Yapılan basın açıklamasında, yoğun biber gazı bombardımanına maruz bırakılarak,  etkinliklere katılanların evlerinin basılması, gözaltına alınmaları, bir kısmının tutuklanması ve duruşmaların aylar hatta yıllar sonra başlatılması gerçeği ile karşı karşıya kalındığını açıklayan emek ve meslek örgütleri, ülkemizde dile getirilen her türlü demokrasi talebinin ve emeğin değerinin korunması çabasının takipçisi kurumlar olduklarını belirttiler. Toplantıya katılan örgütlerin önerileri sonucunda AKP’nin demokrasi söylemiyle tamamen ters düşen baskıcı uygulamalarını halkın her kesimine daha iyi anlatmak ve bunu aynı zamanda dünya basınıyla da paylaşmak gerektiği sonucu çıktı.

NELER YAPILACAK?

– Sosyal medya verimli bir şekilde kullanılacak ve ana akım medyanın yer vermediği görüşler halka buradan anlatılacak. İnsanlar eylemlere ve protestolara buradan da davet edilcek.

– Dünya genelinde AKP’nin yaratmış olduğu “Gelişmiş ve demokratikleşmiş Türkiye imajına karşılık Uluslar arası örgütlere ve dünya basınına Türkiye’de yaşanmakta olan baskılar ve demokrasi skandalları anlatılacak.

– Hopa ve sonrasında yapılan uygulamaları protesto etmek için aynı gün Türkiye genelinde her şehirde kitlesel eylemler düzenlenecek.

– Tutuklanan ve hastanede tedavi görmekte olan protestoculara ziyaretler yapılacak.

– Metin Lokumcu’nun da yıllarca emek verdiği Hopa Festivali bu yıl Metin Lokumcu anısına düzenlenecek. Bir yandan konserler organize edilirken bir yandan da akademisyenlerin, hukukçuların, siyasetçilerin ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin katılacağı paneller düzenlenecek.

– 23 Temmuz saat 15:00’te Taksim Meydan’dan Galata Postanesi’ne yürüyüş yapılacak.,

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s