Dördüncü Murat Taksim’de

ONUR EREM/BİRGÜN
27 temmuz 2011

IV. Murat

İstanbul’un eğlence merkezi Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’ni kesen bütün sokaklardaki bar, kafe ve restoranların dışarıdaki masaları kaldırıldı. Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin hiç bir uyarı yapmadan başlattığı operasyonda zabıtalar turistlerin yemek yemekte olduğu masaları bile çekip alarak çöp kamyonlarına attı. Esnaf kurtarabildiği masaları zar zor içeri taşırken, eğlenmeye gelen insanlar olan biteni şaşkınlık içinde izledi. Sahadaki zabıta ekipleriyse sorularımızı “emir yukarıdan geldi, konuşamayız” diyerek cevapsız bıraktı.

‘BÜTÜN BELGELERİMİZ TAMDI’

Zabıtalar operasyona kaynak makinalarıyla geldi

Zambak Sokak’taki İst. Kafe çalışanları, bütün belgelerinin ve ödemelerinin eksiksiz olmasına rağmen belediyenin sokağı “ambulans yolu” yapmaya karar verdiğini, bu nedenle masalarının toplatıldığını ve platformlarının söküleceğini söyledi. Ancak konuştuğumuz sırada sokakta parketmiş motorsikletlere rağmen rahatlıkla sokaktan geçen zabıta kamyonu, bu gerekçenin geçersizliğini gözler önüne serdi.

Bekar Sokak’taki Lavazza çalışanları ise, kendilerine yazılı bir tebligat yapılmadığını, zabıtalar geldiğinde ruhsat yenilenmesi için ödeme yapmaya belediyeye gittiklerini ancak belediyenin hiç bir ödeme kabul etmediğini anlattılar ve eklediler: “Dışarıdaki çiçeklerimizi, saksılarımızı bile aldılar.”
İstiklal’in en kalabalık sokaklarından Solakzade Sokak’ta da tek bir masa kalmadı. İşletmecilerle konuştuğumuzda zabıtanın sadece gelip masaları aldıklarını, sorulara cevap bile vermediklerini ve bu uygulama yüzünden her kafe ve barda 6-7 sigortalı çalışanın işinden olacağını belirttiler.

Sandalyeler ve masalar moloz araçlarına atılıp kırıldı

ELVEDA ASMALIMESCİT, HOŞGELDİN RAMAZAN!
Asmalımescit Kafe Pi’deki görevliler de bütün belgelere sahip olmalarına rağmen işgaliye izinlerinin hiç bir gerekçe sunulmadan iptal edildiğini söyledi.
Asmalımescit’in en popüler barlarından Badehane’nin işletmecisi Bade Uygun ise “Zabıta geliyor, masaları alırım diyor, ama hiç bir gerekçe gösteremiyor. Tek söyledikleri ‘yakın zamanda yeni bir uygulamayla karşınıza geleceğiz’ oldu” diye konuştu.
The House Cafe çalışanları uygulamayı ramazanın yaklaşmasına bağlarken, The Corner Kafe çalışanları başbakanın “eğlenceyi bitirin” emri verdiğini söyledi. Hacı Salih’teki görevliler ise hükümetin bu uygulamayla oy kaybetmemek için seçim sonrasını beklediğini vurguladı.

Zabıtanın gerekçesi ne?
– Bütün ruhsatları ve belgeleri tam olan işletmelere ise “ruhsatınızı iptal etme hakkımız vardı, iptal ettik” veya “burayı ambulans yolu yapıyoruz” gibi sıradışı gerekçeler sunularak masaları alındı, platformları söküldü.
– Yeni yönetmeliğe göre işgaliye ruhsatı her yıl yenilenmeli, ancak esnafın büyük bir kısmının bu değişimden haberi olmamış. Bu yüzden esnaf işgaliye paralarını ödemesine rağmen ruhsat yenilemedikleri için masaları çöpe atıldı.
– Belediye’de ruhsat yenilemeden ve işgaliye ücreti almadan sorumlu olan birimler artık ruhsat vermediklerini ve para kabul etmediklerini söyledikleri için şu an kimse ruhsatını alıp masasını dışarı koyamıyor. Dahası belediyede bu işlerle ilgilenen ve bizim de geçen hafta ulaşmaya çalışıp ulaşamadığımız belediyenin Plan ve Proje Müdürlüğü sorumlularından Seda Sizer bu hafta yıllık izne ayrıldığı için esnaf karşısında muhatap bulamıyor.

İlgili haberler: https://onurerem.com/2012/05/05/ramazan-oncesi-alkol-baskinlari/

https://onurerem.com/2012/05/04/beyoglunda-sevgililer-yanyana-oturamayacak/

Asmalımescit: Asmalımescit masa yasağından sonra gecelerin en hareketli geçtiği bölgelerden biriydi. Bütün sokağın bir arada içmesi yabancı turistlerin bile epey ilgisini çekiyordu

Asmalımescit: Masa yasaklarının ardından insan dolan bu bölge sessizliğe gömüldü

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s