Ramazan Öncesi Alkol Baskınları

O zamanlar insanlar “hadi canım, olur mu böyle şey” diyordu. Bir süre tepki gösterildi. Şimdi Beyoğlu’nda dışarıda masa kalmadı. İnsanlar bu durumu çoktan kabullendi.

ONUR EREM/BİRGÜN
23 temmuz 2011

Mis Sokak Çarşamba günü bir zabıta operasyonuna tanık oldu. İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde yer alan Mis Sokak’a 20 zabıta ve 20 polis operasyon yapar gibi girerek çalışanların iddialarına göre kafelerin koltuklarının yüzde 80’ini kamyonetlerle topladı. Hiçbir yazılı tebligat olmadan yapılan bu işlem esnafın da tepkisini çekti.

‘SANDALYELERİ KIRDILAR’

Mis Sokak’ta Bab-ı Ali Cafe’nin işletmecisi Serdar Asan, bu ‘yasadışı’ uygulamayı engelleyemediklerini söylüyor: “Ben işgaliye paramı, vergilerimi eksiksiz ödüyorum. Ama dün ben burada yokken gelip masalarımızı sandalyelerimizi toplayıp kırmışlar. Karşı çıkan çalışanları da hırpalamışlar. Bir masada en fazla iki sandalye olabilir gibi saçma bir gerekçeleri var. Güçleri yetiyorsa Asmalımescit’e gitsinler bakalım, orada her masanın etrafında en az 6-7 sandalye oluyor.”

Eskiden oturup eğlenen insanlarla dolu olan sokaklar şimdi boş ve ıssız. Borca girip işletme devralanlar masa yasağından sonra batmış durumda. Beyoğlu halkı bir sonraki yerel seçimde yine AKP’yi seçerse eski günlere dönmemize en az 6 yıl var demektir

Operasyon sırasında masalarda oturan turistlerin de apar topar kaldırıldığını anlatan Asan, bu uygulamanın turizme de zarar vereceğini belirtiyor: “Oturduğu yerden polis baskınıyla kaldırılan bir turist, ülkesine gidince burayı nasıl anlatacak? Sanki biz burada uyuşturucu ticareti, kadın tacirliği yapıyormuşuz gibi operasyonla gelmeleri çok yanlış. Keşke yazılı olarak bildirselerdi.”

‘AKP, İSLAM ZABITASI’

Bu operasyonun nedenini sorduğumuzdaysa Asan yaklaşan ramazan ayını işaret ediyor: “İktidarımız İslam zabıtası. Bu operasyonla ramazan öncesi tımar yapmak istediler. Esas hedefleri Ramazan’da alkol satışını engellemek. Üstünde Efes Pilsen logosu olan buzdolabımı görünmeyecek bir şekilde içeriye koydurmalarının nedeni de bu. Hiçbir yasal temeli olmamasına rağmen ‘Bu dolap insanları alkole teşvik ediyor, koyamazsın’ dediler. O zaman gelip tamamen kapasınlar bizi. Şu an işgaliye parasını ödemek için belediyeye giden arkadaşlarımızın ödemelerini kabul etmemelerinin nasıl bir amacı olabilir ki?”

CİHANGİR’DE DE AYNI BASKIN

Beyoğlu’nda sadece Mis Sokak’taki kafeler bu uygulamayla karşı karşıya değil. Bianet’in haberine göre Cihangir’deki Kaktüs kafenin sahibi Gülsüm Ağaoğlu ile Homeroom kafenin sahipleri de aynı gün benzer bir uygulamaya maruz kaldı. Ağaoğlu’na göre 20 polis ve zabıta, kafenin önündeki bankları aceleyle götürmeye çalıştı.
Sözlü veya yazılı bir tebligatta bulunmadılar, kendilerini tanıtmadılar, tutanak tutmadılar, kimlik de gösteremediler. İşgaliye ücreti ödenmiş olan masaları da sökmeye çalıştılar. Ağaoğlu, yasal prosedürlerden haberdar olduğu için yapılanlara karşı çıktığını söylüyor, ve bu uygulamanın Ramazan ayı öncesinde içki içilen mekanlara bir gözdağı verme amacı taşıdığını düşünüyor.

BELEDİYE SESSİZLİĞİNİ KORUDU
Esnafın dert yandığı bu baskınların nedenini öğrenmek için Beyoğlu Belediyesi’ne ulaşmaya çalıştık. İşgaliye ile ilgilenen Seda Sizer’le görüşmek için belediye binasına gittik, ancak kendisi yerinde değildi. Sekreterine iletişim bilgilerimizi bırakıp aramasını rica etmemize rağmen aramadı. Zabıta Müdürlüğü’nü telefonla arayarak Müdür Kenan Ünal’a not bıraktık ancak kendisinden de bir haber alamadık. Belediye’nin Basın ve Halkla İlişkiler Ofisi ise telefonlarımızı bile açmadı.

İlgili haberler:

https://onurerem.com/2012/05/04/beyoglunda-sevgililer-yanyana-oturamayacak/

https://onurerem.com/2012/05/05/dorduncu-murat-taksimde/

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s