Magna Carta’dan Geriyiz

Geçen yıl yayınladığımız bu habere bakınca görüyorum ki yargı 1 yıl içinde 1 adım ilerleyememiş. Tabi ya, ilerlemesini isteyen kim ki?

ONUR EREM/BİRGÜN
15 nisan 2011

Sıra Kimde? Platformu, Devrimci Karargah davasıyla ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Dün öğlen saatlerinde İstanbul Taxim Hill Hotel’de düzenlenen toplantıya toplumsal muhalefetin bir çok kesiminden konuşmacı katıldı. Toplantıda Türkiye’yi hukuksuzluk düzeninden kurtarmak için yeni bir kurtuluş savaşı, halk mahkemeleri ve meşru halk yasalara ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

İNSAN HAKLARI ÇİĞNENDİ
Toplantıdaki ilk konuşmacı olan BDP milletvekili Akın Birdal, önceki gün gerçekleştirilen duruşmanın önümüzdeki kötü günlerin habercisi olan hukuk adına bir garabet olduğunu söyledi. AKP’nin kendine muhalefet eden kimseye tahamülü olmadığını belirten Birdal “AKP 2 yıl önce de Kürt hareketinin yerel seçim başarısını sindirememişti. KCK adı altında 2000 Kürt siyasetçisinin hapise atılması garabetinin ikinci yıldönümünde yeni bir hukuk garabeti yaratıldı” diye konuştu. Bu davayı açanın hukuk sistemi değil cemaat olduğunu vurgulayan Birdal, Sıra Kimde? Platformunun bu hukuksuzluğu teşhir ettiğini söyledi ve ekledi: “Türkiye açıkça adil yargılanma ve savunma hakkını ihlal etmektedir” dedi.

AKP ORDUSU KURUYORLAR
Duruşmanın olduğu saatlerde Tayyip Erdoğan’ın Strasbourg’da Türkiye mükemmel işleyen bir demokrasiymiş gibi konuştuğuna dikkatleri çeken Birdal “Başbakanın Strasbourg’daki konuşması, aynen Türkiye’deki muhalefete davranışı gibi aşağılayıcı ve tehditkardı” diye konuştu.
Hukuk sistemine göre mahkemelerde önce sanıkların kendilerini savunması, ardından iddia makamının en son söz alması gerektiğini hatırlatan Birdal, önceki gün ki duruşmada önce iddia makamının konuştuğunu ve davaların birleşmesine karar verdiğini, sanıkların kendilerini savunmasına izin verilmediğini vurguladı. İddianamenin bir polis fezlekesinden farksız olduğunu söyleyen Birdal “Magna Carta’dan 800 yıl sonra hala savunma hakkının olmadığı bir ülkede yaşamaktan utanç duyuyorum” diye isyan etti. AKP’nin siyasal tutumu ve neo-liberal politikalarının halkı isyan ettireceğini bildiği için meclisin kapanmasına 15 gün kala 50 bin kişilik bir paralı özel ordu kurduğunu belirten Birdal “AKP, halk isyan etmeden halka karşı ordusunu hazır hale getirmek istiyor” diye konuşmasını sonlandırdı.

AVCI’YLA BİR TUTULMAK UTANÇ VERİCİ
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İlmek ise “Hanefi Avcı gibi bir işkenceciyle devrimcilerin yan yana getirilmesi uyanç verici. Hanefi Avcı’nın bir işkenceci olduğunu biz açtığımız davalarla tespit ettirdik. Burada yapılmak istenen şey at iziyle it izinin birbirine karıştırılmasıdır” diye konuştu.
Toplantıya Kıbrıs’tan katılan Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı AKP’nin saldırganlığını yakından bildiklerini söyledi. “Bize besleme denmesine çok içerledik. AKP ‘açılım’ diyerek Kürtleri ve Alevileri kandırdığı gibi Kıbrıs konusundaki tutumuyla da Kıbrıs halkını kandırdı” diye konuşan Kanatlı, AKP’nin Kürt, Ermeni ve Kıbrıs sorunlarını çözmek için çok istekli bir parti imajı çizdiğini, ancak hiçbir gerçek adım atmayarak gerçek niyetini gösterdiğini söyledi.

YARGILAYANLAR YARGILANMALI
Ezilenlerin Sosyalist Partisi Başkanı Figen Yüksekdağ ise “Artık yargılayanları yargılama eşiğine geldik. Mevcut ‘hukuk’ düzeni dışında meşru bir hukuk oluşturmak lazım” dedi. Yargının bağımsızlığını tamamen yitirdiğini söyleyen Yüksekdağ, “Faşist yasalara karşı mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

YAPILANLAR CEVAPSIZ KALMAYACAK
Son olarak söz alan Toplumsal Özgürlük Platformu Sözcüsü Halit Elçin, “Bu dava bir suç davası değil, siyasi bir dava. Bu dava sürecinde sosyalistlerin bilinçli duruşu sayesinde devrimci dayanışmanın çok güçlü olduğunu herkes gördü. Bize yapılanlar cevapsız kalmayacaktır” diye konuştu.
Toplantının ardından okunan ortak basın metninde ise önceki gün “İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, TÖP Sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu, SDP ve TÖP üye ve yöneticileri, Bilim ve Gelecek, Red dergileri çalışanlarının yargılandığı 3. Devrimci Karargah davasının ilk duruşması, duruşmadan çok bir oyuna benzemektedir. Terörle Mücadele Kanunu ve Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri ile Türkiye’nin geldiği yer, en temel hakların sınırsız bir keyfilikle ortadan kaldırılmaya çalışıldı karanlık bir ortaçağdır” denildi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s