ETA: Silahları Gömdük Ama Yerini Unutmadık

ONUR EREM/BirGün
20 ekim 2011

ETA silahları bıraktı ama teslim etmedi

42 yıllık bir mücadelenin ardından yayınladığı bir bildiri ile silahlı mücadeleye son veren ETA, bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinden ise taviz verilmeyeceğini açıkladı

İspanya’nın kuzeybatısındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1959’dan bu yana mücadele veren ETA (Bask Ülkesi ve Özgürlük) yayınladığı bir bildiri ile silahlı mücadeleye son verdiğini açıkladı. ETA, Bask gazeteleri Gara ve Berria’nın internet sitelerinde yayımlanan yazılı bildiri ve video görüntüsünde, “silahlı faaliyetlerini tamamen sona erdirdiğini” duyurdu.

Silah bırakmakta “kararlı olduğunu ve açık bir vaatte bulunduğunu” vurgulayan ETA, İspanyol ve Fransız hükümetlerine “çatışmanın sonuçlarını çözüme kavuşturmak için direk bir diyalog yolu açılması” çağrısında bulundu. Yüzleri kapalı üç militan tarafından okunan ETA bildirisinde yapılan açıklamada, “Bask bölgesinde yeni bir siyasi dönem başladı. Siyasi sorunlara demokratik ve adil çözüm bulabilmek için tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız” denildi.

SİLAHLAR TESLİM EDİLMEYECEK

Silaha veda edeceğini açıklayan ETA’nın bildirisinde silahların teslim edileceğine ve örgütün feshedileceğine dair bilgiler bulunmuyor. Örgütün bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesine kararlı bir şekilde devam edeceğinin vurgulandığı bildiride Bask toplumuna da sürece katılma çağrısı yapıldı.

ETA’nın silaha son verdiğini ilan ettiği tarihi bildirisi;

“Sosyalist devrimci Bask ulusal kurtuluş örgütü ETA, bu bildiri ile kararını duyurmak ister:

Euskal Herria’da (Bask Ülkesi) geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Uluslararası konferans, ETA için siyasetin büyük üstünlüğünü gösteren bir insiyatif oldu. Bu konferansın sonucunda vardığımız anlaşma, çatışmanın bütünlüklü çözümü için gerekli olan unsurları bir araya getirdi ve Bask toplumu ile uluslararası toplumun geniş kesimlerinin desteğini kazandı.

Euskal Herria’da yeni bir siyasal çağ başlıyor. Yıllardır süregelen siyasal çatışmanın adil ve demokratik çözümü için tarihi bir fırsat ile karşı kaşıyayız.

Şiddet ve baskı ile karşılaşsak da yeni çağ diyalog ve anlaşmanın çağı olmalıdır. Euskal Herria’nın tanınması ve halk iradesine saygı, bütün baskılara üstün gelecektir. Bu, Bask yurttaşlarının çoğunun arzusudur.

Yıllardır verdiğimiz mücadele sonucu bu imkana kavuştuk. Yürüdüğümüz yollar kolay yollar değildi. Mücadelenin kabalığı, sayısız yoldaşımızı sonsuza kadar aramızdan aldı. Geri kalanları da hapis veya sürgün cezaları ile karşı karşıya. Onlara içten saygılarımızı sunuyoruz.

Yolun bundan sonraki kısmı da kolay olmayacak. Cezalar ve baskılarla yüzleşmeye devam ederken attığımız her adım, kazandığımız her başarı Bask yurttaşlarının çabası ve mücadelesinin meyvesi olacaktır. Yıllar süren mücadele sürecinde Euskal Herria, bu yolun üstesinden gelmek için gerekli olan tecrübe ve gücü biriktirdi; ayrıca bunun için yeterince isteklidir de.

Zaman, geleceğimize umutla bakmanın zamanı olduğu kadar, sorumluluk ve cesaretle hareket etmenin de zamanıdır.

Bütün bu nedenlerle, ETA silahlı eylemlerini kesin olarak sonlandırmaya karar vermiştir. ETA, Fransa ve İspanya hükümetlerine, çatışmanın nedenlerini ortadan kaldırmayı ve böylece silahlı çatışma devrini nihai olarak sonlandırmayı hedefleyen doğrudan diyalog süreci başlatmaları çağrısı yapar. Bu tarihi bildiri ile, ETA açık, kati ve tanımlayıcı hedefini göstererek kanıtlar.

ETA son olarak, barış ve özgürlük kazanılana kadar Bask toplumunu bu sürece dahil olmaya çağırır.

Yaşasın özgür Euskal Herria, yaşasın Bask sosyalizmi! Bağımsızlık ve sosyalizme kadar durmak yok!

Euskadi Ta Askatasuna-ETA
Euskal Herria”

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s