UMAC2: AKP Teknolojide Geri Mi Kaldı?

ONUR EREM
26 şubat 2012

Başlamadan önce şu yazıyı okuyun:

UMAC1: Batı Demokrasisinin İfade Özgürlüğüyle Savaşı
Gazetemizin KCK operasyonunda tutuklanan muhabiri Zeynep Kuray uluslararası bir gazetecilik ödülüne aday gösterildi. Ben de ödül başvurusunda kullanılması için 6 Aralık 2010’da Dolmabahçe’de polis dayağı sonucunda karnındaki bebeğini kaybeden kadın öğrenci ile yaptığı röportajı İngilizce’ye çevirdim. Çevirmişken yabancı arkadaşlarım da okusun diyerek haberi Facebook’ta da paylaştım. Okuyan arkadaşlarım habere inanamadı. AKP’nin uluslararası alanda yürüttüğü “demokratikleştik biz” propagandasının ardından böyle bir haberi okumak onlara AKP hükümetinin gerçek yüzünü göstermişti. Oysa o haber Türkiye’de birkaç gün konuşulduktan sonra unutuldu. Bugün o üzücü olayı hatırlayan az sayıda insanın bile, bebeği öldüren polislerin başına ne geldiğinden haberi yok. Çünkü Türkiye’de polisin orantısız güç kullanımı sıradan bir durum. Polisin ifade özgürlüğünü kullanan bir yurttaşı döverek hastanelik etmesi, bir çocuğun kafatasını art arda dipçik darbeleriyle kırması gibi olaylar neredeyse her gün karşımıza çıkıyor ve bütün bunları kanıksamış toplumumuz sesini bile çıkartamıyor. İngiltere’de, Yunanistan’da bir polisin bir genci öldürmesi sonrasında ülke çapında isyanlar çıkarken ülkemizde ana akım medyada ufak bir haber çıkıyor.

BİBER GAZI AROMALI PANZER
Böyle bir şiddet ortamında AKP polise, son şiddet teknolojilerini temin etmekten çekinmedi. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, kendi öğrencilerine karşı kullanmak amacıyla kampüse ‘tamamen organik’ biber gazı depolarken polis panzerden sıktığı suyu bile biber gazı aromalı hale getirdi. Kısaca AKP döneminde biber gazı kullanımının katlanarak arttığını gördük. Biber gazı cephanesi ve kullanımının tam olarak kaç kat arttığını sorarsanız polisin cevabı hazır: Yeteri kadar.

EZAN OKURKEN UMAC CAİZ Mİ?
İleri demokrasiyi hedefleyen AKP, tabii ki polis silahlarında da ileri teknolojiyi hedefliyordu. Bu nedenle UMAC sistemleri Türkiye’ye deneme amacıyla getirildi, 2008 yılında Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara karşı kullandı. Biber gazını bol bulup bütün İstiklal Caddesi’ni saatler boyunca geçmeyen bir biber gazına boğan polisin UMAC’ı da her eylemde son ses kullanması beklenirdi. Lâkin ABD ve dünyadaki diğer polis devletlerinin kısa sürede favorisi haline gelen UMAC’lar Türkiye’de AKP’den beklediğimiz kadar yaygınlaşmadı. İleri demokrasiyi ileri polis devletiyle getirecek olan AKP’nin UMAC konusunda bu kadar çekingen kalmasının nedeni nedir acaba? Yoksa ezan okunurken yanlışlıkla UMAC kullanarak ezanı bastırmak gibi bir günaha girmek istememeleri mi?

KIŞ EYLEMLERİ İÇİN MİKRODALGA
Hadi UMAC’ı böyle açıkladık, mikrodalga ile eylemcilerin derisini ısıtan silahların yaygınlaşmamasını nasıl açıklayacağız? AKP, soğuk kış günlerinde eylem yapan insanları biraz da olsa ısıtmak istemez miydi? Muhafazakâr demokrat partimiz AKP, biber gazının ötesine geçemeyerek eylemci karşıtı silahlar konusunda da muhafazakârlığını kanıtlamaya mı çalışıyor?

Not: Bu yazının ardından hükümet polis silahı teknolojisinde geri kaldığını fark edip bu silahları daha yaygın kullanmaya başlarsa nasıl bir vicdan azabı çekeceğimi ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Yazı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s