Yunanistan Seçimlerinin 6 Önemli Sonucu

Yannis Almpanis Yunanistan’daki seçimin 6 önemli sonucu olduğunu söylüyor:

1- 1974’te diktatörlüğün ardından başlayan 2 parti sistemi artık çökmüştür.

2- Halk “tasarruf planları”nı destekleyen partileri açıkça cezalandırmıştır: PASOK, Yeni Demokrasi, LAOS. İnsanların IMF ve AB politikalarına karşı oy verdiği açıktır.

3- Bu SYRIZA ve genel olarak sol için eşsiz bir zaferdir. Solun toplam oyu yüzde 32’yi aştı. Bu 1958’deki yüzde 25’lik tarihi rekordan bile daha fazla.

4- SYRIZA bir önceki seçime göre oylarını 4 katına çıkarmayı başardı. Atina’da yüzde 20’lik oy oranıyla sandıktan birinci çıktı. 18-35 yaş arası gençler, işsizler ve devlet memurları arasında da bir numara oldu. Bu bariz bir şekilde toplumda sınıf ayrımlarının keskinleştiğini göstermektedir. İnsanlar SYRIZA’ya 3 nedenle oy verdi. Tasarruf planını reddetmek, solu birleştirmek ve tasarruf planını yürürlükten kaldıracak bir hükümet oluşturmak.

5- Nazilerin parlamentoya giriyor olması halkımız için bir utanç kaynağıdır. Bunların güçlenmesinin nedeni hükümetin yürüttüğü göçmen karşıtı politikalardı. Hükümet böylece ülkede ırkçılığı devlet eliyle körükledi. Naziler meclise girerek devletten yüzbinlerce avro para alacak ve cinayet şebekelerini finanse edecekler.

6- Şu anda yeni bir hükümet oluşması zor gözüküyor. Mümkün olan tek yol Demokratik Sol Parti’nin PASOK ve Yeni Demokrasi ile bir koalisyona ikna edilmesi. Ama Haziran başında yeni bir seçim yapılması daha gerçekçi gözüküyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Yunanistan’da sınıf mücadelesi daha yoğun bir döneme giriyor. Bunun bir “Weimar Cumhuriyeti” ile mi, yoksa “Avrupa’nın ilk Latin Amerika tarzı sol hükümeti” ile mi sonuçlanacağını zaman gösterecek.

Çeviren: Onur Erem

Seçimle ilgili başka bir yazı için tıklayınız

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Yunanistan Seçimlerinin 6 Önemli Sonucu

  1. ahmedigo dedi ki:

    hocam yunancada mp harf kombinezonu b sesini vermek icin kullanilir. cunku yunan alfabesinde b harfi yok. yani adamin soyadi almpanis degil; albanis olacak. adam arnavutmus.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s