BÜYÜK PARTİLERE BÜYÜK DARBE

Yunan halkı neo-liberalizmden intikamını aldı

Yunanistan’da 40 yıldır en çok oyu alan iki parti çöktü, halk yeni partileri denemeye karar verdi. Helena Smith sandık başında Yunan halkının nabzını tuttu:

Yunanistan’da AB’nin empoze ettiği kemer sıkma politikalarını sorgusuz sualsiz kabul eden 2 büyük parti halktan gereken cevabı aldı. Yunanlar içlerinde biriktirdikleri nefreti sandıkta açığa çıkararak neo-liberal politikaları benimseyen muhafazakar parti ile sosyal demokrat partiye büyük bir darbe vurdu.

Ekonomik krizle cebelleşen Yunanistan’ın Avro-partnerleri bu sonuçtan memnun olmayacaklar. Sonuçta Yunanistan’da AB’nin dayattığı politikaları destekleyen 2 büyük parti vardı, şimdi ikisi de kuşa döndü.

40 YILLIK PARTİLERE ‘GÜLE GÜLE’

40 yıldır Yunanistan’ın siyaset sahnesini domine eden sosyal demokrat Pasok ile muhafazakar Yeni Demokrasi artık yerini yeni oyunculara bırakıyor. Seçimin en önemli sonucu ise SYRIZA’nın aldığı oylar. Tasarruf politikası karşıtı tutumları onları yüzde 16.7 oyla ikinci en büyük parti haline getirdi. Önceki seçimde yüzde 44 oy alan, sadece adı sosyalist olan Pasok, IMF ve AB ile imzaladığı 105 milyar avro büyüklüğündeki anlaşmaların cezasını ödedi; yüzde 13 oya gerileyerek Syriza’nın gerisine düştü. Syriza’nın çiçeği burnunda milletvekili Panaghiotis Lafazanis “O anlaşmalar artık tarih oldu. Halk onların meşruiyetini kaldırdı bu seçim sonucuyla” diyor.

YUNANİSTAN TARİHİNİN EN KRİTİK SEÇİMİ

Siyasal analistlere göre Yunanistan tarihinde daha önce hiç bu kadar kritik bir seçim olmamıştı. Ülkenin AB’deki, avro bölgesindeki durumu, siyasal istikrarı ve geleceği bu seçim sonucuyla önümüzdeki günlerde büyük ölçüde şekillenecek.

Yunanistan halkı da bunun bilininde gitmişti sandıklara. Pazar günü herkes en güzel kıyafetlerini giyip oyların verildiği okullara akın etmişti. “Umarım oyum ülkeme iyi hizmet eder” demişti Georgios Kladis, torununun elinden tutarken: “Yunanistan’ı yönetecek liderlere ihtiyacımız var. Umarım yarın bu hayalim gerçekleşir”

Demokratik Sol Parti’yi destekleyen Fotis Kouvelis Yunanistan toplumunu bir arada tutmak için oy verdiğini söylerken seçim gözlemcisi Dimitris Anastasopoulos “Oy verilirken epey sorunla karşılaştık. İnsanlar kabine girip 10 dakika boyunca verecekleri oyu düşünüyorlar. Daha önce böyle birşey görmedim ben” diyordu. Yunan halkı her ne kadar derinlemesine politik bir halk olsa da ülkedeki bu karışık durum karar vermelerini belirgin bir şekilde güçleştirmiş.

Bisikleti, şortu ve sandaletleriyle oy vermek için okul binasına yaklaşan Orestis Papadopoulos ise bu seçimde ilk defa oy kullanan 110 bin gençten biri. “Birkaç ay önce bana seçimlerde oy kullanacağımı söyleseniz ‘hadi lan ordan’ derdim. Ama işlerin gittikçe ciddileştiğini farkettim. Eskiden kafamıza silah dayamışlardı şimdi o silah geldi ağzımıza girdi, içerde boğazımıza dayandı” diyor Orestis: “Tasarruf planı denilen şey bir yalan. İşe yaramıyor. Ben de bu seçimde tasarruf planına hayır demek için geldim buraya”.

400 İŞ BAŞVURUSU YAPTI, 2 YILDIR İŞSİZ

Geçen yıl krizde restoranı batan 43 yaşındaki Maria Stasini de tasarruf planına hayır demeye gelmiş: “Bu kemer sıkma planı bizi öldürecek. Oğlum 2 yıldır işsiz. 400’den fazla e-posta gönderdi iş başvurusu için bir tanesine bile cevap alamadı. Kocam alçıcı, krizden beri işleri yüzde 80 oranında azaldı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi vergileri arttırarak ‘destekleyeceklermiş’ bizi. Eskiden Yeni Demokrasi’ye oy verirdik, ama bu tasarruf paketiyle nasıl verelim?”

Çeviri: Onur Erem

Seçimle ilgili diğer bir yazı için tıklayın

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s