Türkiye’de Yeşiller Partisi kendi sonunu hazırladı

Yeşiller Partisi kurucu üyesi ve aynı zamanda Yeşil ve Sol’dan Ender Eren ile Türkiye’deki Yeşiller Partisi ve alternatif politikalar üzerine konuştuk:

>> Yeşiller Partisi yerel mücadelelere yeterince destek vermemekle ve halkla birlikte hareket etmemekle eleştiriliyordu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz Yeşiller Partisi’ni?
Ender Eren: 
İkinci Yeşiller Partisi deneyimimiz 4. yılında istenilen başarıya ulaşamadı maalesef. Halkın mücadelelerine verdikleri destekler çok azdı. Yönetimin politik tercihleri genelde hareketlerin yanında değildi, bu bir gerçek. Ama yönetim bu tercihlerinin bedelini sonradan ödedi. Partiyi kapatmak zorunda kaldılar.

>> Yönetimin politik tercihlerinin arkasında ne vardı?
Ender Eren: 
Yeşillerin doğrudan demokrasi kuralları vardır. Her üyenin isteğini hayata geçirmek zorundadır. Böyle bir ilkemiz olmasına rağmen yönetim ısrarla kendi bildiğini okumak istedi. Belki bir şeyler başaracağını, birilerine birşeyler ispat edeceğini zannetti.
Partinin ilkerinden biri anti-kapitalist olmaktı. Ama bunu sözde savunmak yetmiyor, mücadelelerin desteklenmesi lazımdı. Bu kolay bir iş değil, bir sürü hukuki süreci, davayı göze almak gerekiyordu. Bir yandan da sokakta aktif olmak gerekliydi. Ancak bu sistemde mücadele için gerekli araçlarla donanamadı Yeşiller Partisi.
Buna sosyo-politik açıdan da bakmak lazım. Yeşiller Greenpeace, Tema gibi politik olmayan yapılara yaklaşarak sosyolojik olarak onlarla birlikte olup karşılığı olacak bir kitleselliğe ulaşacaklarını düşündüler. Oysa bu örgütler politik değiller, sadece politikayı kullanan örgütler. Yeşil ve Sol, aynı hataya düşmeden bir alternatif yaratmak istiyor.

>> Sosyalist solun çevre politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ender Eren: 
Türkiye’de sosyalist solun çevreci değerleri içermeye başladığını görüyoruz. Bazı dayanışmacı partiler Karadeniz’deki HES mücadelesinde epey aktifti. Bunlar çok olumlu adımlar. Yeşil taraftan da sol taraftan da karşılıklı bir yakınlaşma söz konusu. Zaten Türkiye’de ekoloji mücadelesine girmeyen sol başarılı olamaz. Ekoloji politikalarını içselleştiren bir sol hareketin gelecekte daha büyük kitlelere ulaşabilir.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s