Bursa’da TOKİ halkı mağdur ediyor

19.08.2012
ONUR EREM

Bursa’nın merkezinde yer alan Doğanbey TOKİ kentsel dönüşüm projesinde halk mağduriyetten şikayetçi. 2007 yılında tapulu arsa ve evlerini TOKİ ve belediyeye devreden ev sahipleri hâlâ evlerine kavuşabilmiş değil.

YENİ SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAYANA EV YOK
Dönüşüm projesinde evini belediyeye devreden kişilerden Doğanbey Konutları Komşu Birliği Derneği Başkan Yardımcısı Emrah Tepe ilk başta 13 katlı lüks evler yapılacağının vaat edildiğini, ardından binaların rant amacıyla 23 kata çıkartıldığını, evlerin içinin kalitesiz olduğunu ve şimdiden rutubetlenen daireler olduğunu söylüyor. Projeye dava açan hak sahiplerinin davalardan kazandığı tazminatların da diğer hak sahiplerine ödetilmeye çalışıldığını ve bu yüzden binlerce lira ödeme talep edildiğini söyleyen Tepe, bu süreçte ruhen ve bedenen yıpranan bir hak sahibinin Pazartesi günü evinin balkonundan atlayarak intihar ettiğini anlatıyor.

ALACAĞI OLANA BORÇ ÇIKTI
Gazetemize konuşan Emrah Tepe “Yasalara göre 30 ayda teslim edilmesi gereken proje 70 aydan fazla geçmesine rağmen teslim edilmedi. 2007’de tapularımızı devrettiğimiz inşaatın ihalesi bile 2009’da başladı. İhaleden sonra metrekare maliyeti şişirilerek 600 liradan 1018’e çıkarıldı. Bülent Arınç’ın açıklamasıyla inşaat maliyetinde bir miktar indirime gidildi, ama mağduriyetimiz giderilmedi. Proje başında 50 bin lira alacağı olan hak sahiplerinin bugün 300 bin lira borcu olduğu iddia ediliyor. Benim 36 bin lira olan borcum da 50 bin’e yükseldi” ifadelerini kullandı.

Bursa’da TOKİ cinlik peşinde

YASAL HAKLARINI İSTİYORLAR
Emrah Tepe, TOKİ’nin hak sahiplerine yasal bir hakkı olmamasına rağmen ikinci bir sözleşme imzalatmaya çalıştığını, bu sözleşmeyi imzalamayanlara evlerini vermediğini anlattı ve “İnsanlar yasal süre olan 30 ay dolduğundan beri 40 aydır boş yere kira ödüyorlar. Ödediğimiz kiraları geri alabilmek için TOKİ’ye dava açacağız” diye konuştu.

BUGÜN PROTESTO EDİLECEK
Doğanbey Konutları Komşu Birliği Derneği, hak sahiplerinin mağduriyetini protesto etmek için bugün 18:00’de Doğanbey D4 binası önünde bir eylem düzenleyecek.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber, Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s