18 Mart Üniversitesi’nde kadrolaşma iddiası

18 Mart Üniversitesi’nin verdiği personel alımı ilanında istenilen özellikler sosyal medyada “kişiye özel ilan” iddiasına yol açtı
ONUR EREM – BirGün
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin verdiği personel alım ilanındaki detaylar dikkat çekiyor. Bu detaylar sosyal medyada “kişiye özel ilan” iddiasının konuşulmasına neden oldu.

 Dün yayınlanan ve toplamda 23 kişinin işe alınacağı ilanda 3 adet “Destek Personeli” kontenjanı yer alıyor. İki destek personeli için aranan özellikler lise mezunu olması ve beş yıl iş tecrübesi olması gibi genel özelliklerken destek personellerinden biri için “traktör, kamyon ve otobüs sürmeye yarayan E Sınıfı ehliyete sahip olmak, Jeneratör Sertifikası sahibi olmak, en az 2 (iki) yıl iş tecrübesi olmak ve Hastanelerin Satın Alma servislerinde çalıştığını belgelendirmek” özellikleri aranıyor.

Dikkat çeken bir diğer pozisyon ise Büro Personeli pozisyonu. Üniversite yönetiminin büro personeli olarak neden hem “Yükseköğretim Kurumlarının Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden mezun olmak” hem de “okul öncesi eğitim öğretmenliği eğitim sertifikası sahibi olmak” özelliği aradığı akıllarda soru işareti yaratıyor. Diğer Büro Personeli ilanlarında ise “Yükseköğretim Kurumlarının Fen Fakültesi Biyokimya Bölümünden mezun olmak”, “Yükseköğretim Kurumlarının ilahiyat Fakültesi mezun olmak” gibi büro personelliğiyle ilişki kurmanın zor olduğu özellikler aranıyor. Konuyla ilgili ekşisözlük’te yorum yapan yazarlar “ayakkabı numaraları eksik kalmış, onu da yazsalardı keşke” ifadelerini kullandılar.
TEMMUZ’DA DA BENZER BİR İLAN
Üniversitenin 6 Temmuz 2012’de de benzer bir personel alım ilanı verdiği, bu ilanda da bir büro personeli için “Yükseköğretim Kurumlarının Fen Edebiyat Fakültelerinin Tarih Bölümünden mezun olmak, M.E.B. onaylı Bilgisayar Sertifikası sahibi olmak veya Bilgisayar dersi aldığını belgelemek, Gelibolu Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzu belgesine sahip olmak” özelliği aranırken başka bir büro personeli için de “Yükseköğretim kurumlarının su ürünleri fakültelerinden mezun olmak, M.E.B. onaylı bilgisayar sertifikası sahibi olmak veya bilgisayar dersi aldığını belgelemek” özelliği aranıyordu. Aynı görev için çok farklı bölümlerden mezunların aranması, yine aynı görevi yapacak insanların bazılarından 6 ay bazılarından ise 8 yıl iş tecrübesi aranması ilanların kişilere özel hazırlandığı iddiasına yol açmıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s