Fotoğrafı çeken ekipman değil, fotoğrafçıdır!

BU SAYFADA GÖRDÜĞÜNÜZ FOTOĞRAFLAR 320 LİRALIK EKİPMANLA ÇEKİLDİ

Teknik bilgilerini kullanarak profesyonel ekipmanlarla çekilebilecek fotoğrafları çok basit ekipmanlarla çeken Strobe-ist grubu yöntemlerini BirGün’e anlattı

ONUR EREM – BirGün – 10.10.2012

Fotoğrafçılık toplumda genellikle pahalı bir hobi olarak algılanır. Binlerce liralık makineler, daha da pahalı ışıklar, ekipmanlar, modeller… Büyük bir pazarlama stratejisiyle fotoğrafçılara satılan bu pahalı ürünlere gerek olmadığını Strobe-ist grubuyla tanıştığımda öğrendim. Eğer fotoğrafçılık için (para yerine) yeterince emek harcarsanız, teknik bilgilerinizi kullanarak basit ekipmanlarla büyüleyici fotoğraflar çekmeniz mümkün. Ama unutmayın, bu yol kolay değil. Pes etmeden çalışmanız ve araştırmanız şart:

>> Fotoğrafçılıkla ne zamandır uğraşıyorsunuz?
Ekim Menemencioğlu: Çocukluğumda annemin Zenit makinesini gizlice araklayarak tanıştım fotoğrafçılıkla. O zamandan beri de fotoğraf makinesi hep elimdedir. Sinema okudum ama fotoğrafa ilgimi hiç kaybetmedim ve profesyonel fotoğrafçı olmaya karar verdim.
Serdar Hepgül: Ben Kızılay’da çalışan bir tıp doktoruyum. Çok uzun zamandan fotoğrafçılıkla hobi olarak uğraşıyorum.
Cem Özaydın: 2008 yılında ikinci el fotoğraf makinesi alarak başladım bu işe. 2010 yılında Strobe-ist grubunu kurduk ve hepberaber bu grupta çalışmaya başladık.

Cem Özaydın: En eğlendiğimiz çalışmamız buydu. Suyu o şekilde yakalayabilmek için onlarca defa su dolu bir balon patlatıp fotoğrafını çektik. Ne kadar ıslandığımızı tahmin bile edemezsiniz!

>> Strobe-ist grubunuzun özelliği nedir? Nasıl kurdunuz bu grubu?
SH: Strobistlik denilen yöntem fotoğrafçılığın dekatlonu gibi. İyi bir fotoğraf yaratabilmek için birçok alanda uzman olmanız lazım. Stüdyo fotoğrafçılığı, manzara fotoğrafçılığı, portre, ışık, açı bir sürü konuda iyi bilginiz olmalı. Birkaç yıl önce bir forumda paylaşılan bir link ile gördüm strobizmi. İnternette araştırmalar yaptım, seminerler izledim. Bu işle ilgilenen 5 kişi olarak internette bir forumda tanıştık ve Strobe-ist grubunu kurduk.
CÖ: Benim ilk ilgimi çeken fotoğrafçı Dustin Diaz’dı. İnternette fotoğraflarına baktım ve hayran oldum. Nasıl onun gibi fotoğraflar çekebileceğimi düşünürken forumda bu yazıyı gördüm ve beraber çalışmaya başladık. Strobist konusunda yurt dışında ciddi çalışmalar yapan ustaları takip etmeye başladık. Özellikle Zack Arias, Dustin Diaz, Davis Zaiser gibi saygın fotoğrafçıların fotoğraflarını ve video eğitim derslerini takip ettik.
EM: Strobizmin genel felsefesi şu: İyi fotoğraf çekmek için büyük firmaların bize satmaya çalıştığı pahalı flaşlara, pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok! Işığı bildiğin sürece, biraz deneyimle aynı profesyonel sonuçlara ulaşabilirsin. Biz bunu kafa flaşlarıyla yapıyoruz. Bu yöntemde ışığı önceden görmemizi sağlayacak pilot ışıklarımız yok. Bu yüzden flaşı daha çantamızdan çıkartmadan nasıl bir şey yapmamız gerektiğini bilmek zorundayız. Çünkü flaş anlık bir atım ve o an her yer parlıyor. Nasıl çıktığını fotoğrafa bakmadan anlamamız mümkün değil. Bu yüzden deneyim ve bilgi çok önemli. Bu yöntemin hem maliyet avantajı var, hem de bilgi açısından insanı çok geliştiriyor.

>> Maliyet konusunda örnek verebilir misiniz? Ne kadar tasarruf sağlıyor bu yöntem?
EM: Makinenin olduğunu varsayarak 150 liralık bir flaş, 60’ar liraya düzgün bir şemsiye ve tetikleyici, 50 liraya bir ışık ayağı alarak strobist hayatına başlayabilir fotoğrafçılar.
CÖ: Bu yöntemle profesyonel aletlerle binlerce liraya çekilebilecek fotoğrafları çekmek mümkün. Sadece flaş bile en az 1000 lira tutardı.
SH: Profesyonel ekipmanları taşıması bile bir sorun. Dışarıda kullanılamıyor profesyonel ekipmanlar – çünkü sürekli şebeke elektriğine ihtiyaç var.
EM: Dışarıda kullanılabilecek pilli profesyonel ekipmanların fiyatı çok uçuk – 4 bin avrodan başlıyor. Strobist yönteminde bu fotoğraflar makine hariç 320 liralık bir ekipmanla çekilebiliyor. Sonuç olarak 250 liralık bir ayağın üstüne takılan ışıkla betondan çıkan bir çubuğun üzerine takılan ışık üzerine takılan ışık arasında sonuç olarak hiçbir fark yok, aynı fotoğrafı veriyor.

>> Neden çoğu fotoğrafçı gibi bireysel çalışmak yerine bir grup olarak çalışmaya karar verdiniz?
EM: Bence takım olarak çalışmak çok daha verimli oluyor. Işığı yönlendirecek kişinin en az fotoğrafçı kadar ışığı bilmesi gerekir. Bunu bilmeyen bir insanla yapmak çok azap verici. Biz bir ekip olarak hem bilgimizi hem de ekipmanımızı birleştiriyoruz. Böylece tek başımıza çekemeyeceğimiz fotoğrafları birlikte çekebiliyoruz.

Serdar Hepgül: Ne kadar şaşaalı ekipman, o kadar iyi fotoğraf diye bir önyargı var. Oysa fotoğrafı çeken ekipman değil, fotoğrafçıdır. Eğer teknik bilginiz iyiyse basit ekipmanlarla güzel fotoğraf çekebilirsiniz.

>> Çektiğiniz fotoğraflarda ticari bir amacınız var mı?
EM: Hayır, bunu kesinlikle kendi tatminimiz için yapıyoruz.
SH: Kafamızda bazı planlar var. Örneğin bir sempozyum düzenleyip strobistlikle ilgilenenleri bir araya getirmek, bilgi paylaşımı yapmak istiyoruz. İnsanların hem işlerini sergileyebileceği hem de işin teorisinin uzmanlar tarafından anlatılacağı bir etkinlik var aklımızda.

>> Fotoğraflarınıza gelen yorumlar nasıl?

EM: Çok güzel yorumlar geliyor, fotoğraflarımızı takip eden uluslararası bir kitle var. Biz de yurt dışında çekilen fotoğrafları takip ederek kendimizi geliştiriyoruz sürekli. Grubumuz da bu konuda gerçekten hevesli olan ve kafamızın uyuşacağı herkese açık. İnsanların temel fotoğrafçılık bilgilerine sahip olmaları şart. Ayrıca bu iş kolay bir iş değil, defalarca denememiz gerekebiliyor, bu yüzden azimli ve sabırlı olmaları da önemli.

>> Sizinle birlikte çalışmak isteyen fotoğrafçılar nasıl iletişime geçebilirler?

EM: Facebook’ta bana mesaj atabilirler. Ayrıca yine Facebook’ta Strobist Eğitim Grubu’muz var. facebook.com/groups/strobist.eg/ adresinden ulaşılabilir.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s