İTÜ isyanda, rektör Ankara’da

İTÜ ASİSTANLARINA SAHİP ÇIKTI

İTÜ isyanda, rektör Ankara’da

 

İTÜ’de keyfi bir şekilde okulla ilişiği kesilen asistanlar, kendilerine destek veren öğrenciler ve öğretim üyeleri ile birlikte rektörlük önüne giderken rektör Mehmet Karaca’nın eylemden kaçarak Ankara’ya gittiği ortaya çıktı

ONUR EREM

YÖK’ün yolladığı bir tavsiye mektubuyla işlerinden atılan İstanbul Teknik Üniversitesi asistanları bugün İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde kitlesel bir eylem düzenledi. Akademisyenler, öğrenciler ve sendikaların da destek verdiği eyleme binlerce kişi katıldı. Yemekhanenin önünden rektörlüğe kadar “Rektör Karaca İTÜ’yü karartma”, “Karaca şaşma, sabrımızı taşırma”, “Rektör istifa” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla rektörlük önüne yürüdü. İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ise o saatlerde adeta eylemden kaçarak Ankara’ya gitmişti.

KENDİMİZE MUHATAP BULAMADIK’

Rektörlük önünde basın açıklaması yapan asistanlar “Rektör bir kere bile bizi muhatap almadı. Bu sefer sadece daha güçlü değil, aynı zamanda daha öfkeliyiz. Artık fermanları yaktık. Bilim asistanlıkta geçirilen yıl ile, para ile ölçülemez. Bütün arkadaşlarımız işe alınana kadar buradayız, eylemlerimiz büyüyerek devam edecek” dedi. Öğretim üyeleri adına konuşan Tevfik Özlüdemir ise “Asistanların verdiği haklı mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Araştırma görevlileri üniversitenin geleceğidir. Onların geleceğini karartmak, hem üniversitenin hem de ülkenin geleceğini karartmak demektir” diye konuştu. Asistanlara destek veren öğrenciler de bir konuşma yaparak “Hocalarımızın iş güvencesine sahip olmasını istiyoruz” dedi. Eylemciler bu haftasonu gerçekleşecek sınavların boykot edileceğini açıkladı.

Basın açıklamalarının ardından asistanlar kendilerine bir muhatap bulmak için rektörlüğe girerken basın içeri alınmadı. Bunun üzerine asistanlar da görüşmeyi reddederek dışarı çıktı. Eyleme destek vermek gelen Bandista grubu ise şarkılarıyla rektörlük önünde bekleyen kitleyi coşturdu. Bandista’nın şarkılarının ardından kitle rektörlük önünde halay çekerek muhatap bulana kadar rektörlük önünde kalacaklarını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Yaz aylarında YÖK’ün İTÜ rektörlüğüne yolladığı bir tavsiye mektubuyla doktorada 6 yılını dolduran asistanların ilişiğinin kesilmesini söylemişti. Asistanlar dava açmak istemiş, ancak mahkeme bu mektubun yasal bir bağlayıcılığı olmadığı için dava açılamayacağını belirtmişti. Daha önce de defalarca kitlesel eylemler yapan asistanların taleplerini dikkate almayan rektörlük politikaları nedeniyle onlarca asistan işten çıkartılırken önümüzdeki dönem sonuna kadar sayının 200’e varması bekleniyor

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s