İstanbul’un merkezi böyleyse…

Kaldırım?

Kaldırım?

ONUR EREM

Burası İstanbul’un merkezi. Bunu ben söylemiyorum, sokağın sonunda eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılacak gökdelen inşaatının brandalarındaki reklamlar söylüyor. İstanbul’un en modern semtlerinden Şişli’de, Mecidiyeköy Cemal Şair Sokak’taki Mecidiyeköy Gayrimenkul Yatırım AŞ’ye ait Rönesans Mecidiyeköy İş Merkezi’nin inşaatı bir haftadır kaldırıma taşmış durumda. Gençlerin bile yürümekte zorlandığı bu yol, bebek arabalı insanların ve yaşlıların kabusu olmuş durumda; tekerlekli sandalyedeki engellilerinse hiç şansı yok.
Sokağın karşı tarafında kaldırım hiç yok, Özel Mecidiyeköy Çevre Hastanesi önündeki kaldırımı yokederek yerine otopark yapmış. Yayalar her koşulda sokaktaki sıkışık trafiğe rağmen araçların arasında yürümek zorunda kalıyor. Yoldan geçen yurttaşlara sorduğumuzda “İstanbul’da sürücüler arabalarını çok tehlikeli kullansa da yoldan yürümek zorunda kalıyoruz. Bir gün bozuk kaldırımda dengemizi kaybedip yola düşmekten, veya yolda yürürken arabanın, otobüsün altında kalmaktan korkuyoruz” diyorlar.20121116_134303
İşte İstanbul’un merkezinde durum böyle. Merkezi böyle olan bir kentin kenar mahallelerini ve gecekondu semtlerinin nasıl olabileceğini anlatmaya gerek var mı?

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s