‘Yeni Kerinçsiz, Ali Emre Bukağılı’

Çok sayıda kitaba, dergiye ve son olarak Fazıl Say’a açtığı dava ile tanınan Ali Emre Bukağılı bu defa kedisine ‘Adnan Oktar yalakası’ diyen Gujan Ceyhan’a açtığı davayı kazandı. Kararı yorumlayan Avukat Taylan Tanay: Eskiden Kerinçsizlerin oynadığı rol bugün Adnan Oktarcılar ve Bukağılı’ya verildi

ONUR EREM

https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-cejVFKhh2EQ/T8xr_lt-cYI/AAAAAAAAEcM/K4baWmqbkXU/s1600/adnan+oktar+deli+raporu+%C5%9Fizoid+ve+paranoid.jpg

Adnan Oktar’ın geçmişini biliyor muydunuz?

Sanat eserlerine ve sanatçılara açtığı davalarla tanınan inşaat mühendisi Ali Emre Bukağılı, Eskişehir’de üniversite öğrencisi ve kolektif üyesi olan Gujan Ceyhan adlı bir gence açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Ceyhan’ın blogunda yazdığı “Bir insan ne kadar aciz olabilir ki Adnan Oktar gibi bir adama yalakalık yapabilir” ifadesini hakaret olarak yorumladı ve Ceyhan’ın 6 bin lira adli para cezası ödemesine karar verdi. Bukağılı geçtiğimiz aylarda 2 farklı yazı nedeniyle Ceyhan’ı savcılığa şikayet etmiş, savcılık soruşturmaya gerek olmadığına karar vermişti.

https://i0.wp.com/www.arastiralim.net/ilk/wp-content/uploads/2011/04/Tutuklu-Adnan-Oktar.jpg

Adnan Oktar önce

BirGün’e konuşan Gujan Ceyhan “Ben yalaka kelimesini ‘yandaş’ anlamında kullanmıştım. Hakaret kastım yoktu, olsa zaten daha ağır şeyler yazardım. Dava sürecinde de yanlışlıklar yapıldı. Evde kimse yokken eve çilingirle giren polis benim bilgisayarım yerine ev arkadaşımın dizüstü bilgisayarını götürdü. Benim laptopuma bakan olmadı. 27 yaşında olmama rağmen mahkemenin sonuç kararını bana iletmek yerine Antalya’daki aileme ilettiler. Benzer gerekçelerle dava açılan bir arkadaşım daha var. Davayı Yargıtay’a götürdük, sonuç alamazsak AİHM’e kadar gideceğiz. Cezayı 20 günde bir 300 lira şeklinde ödemem isteniyor ama mümkün değil, bu kadar parayı nereden bulayım?” ifadelerini kullandı. Ceyhan ayrıca Bukağılı’nın şikayet dilekçesini verirken yalan ifadeler kullandığını, yazısında “aptal, sapık” gibi kelimeler olmamasına rağmen kendisini bu kelimeleri kullanmakla suçladığını anlattı.

https://i0.wp.com/www.seyir.org/vidresim/adnan-oktar-fena-dokturdu.jpg

Adnan Oktar sonra: “Kedi canını senin”

Adnan hocacılar ve Bukağılı’nın son dönemde ifade özgürlüğünü kullanan çok sayıda insana açtığı davayı BirGün’e değerlendiren Avukat Taylan Tanay ise “Eskiden Kemal Kerinçsizlere verilen rol bugün Bukağılı ve Adnan hocacılara verilmiş. Hrant Dink cinayeti ile Kerinçsizlerin Türkiye’ye verdiği zararı hepimiz gördük. Bu insanlar, devletin ifade ve düşünce özgürlüğünü kısıtlamakta kullandığı bir değnek görevi görüyor. Çok sayıda internet sitesinin kapatılmasında parmakları var” diye konuştu. Adnan hocacıların davaları hep aynı mahkemelerde açtıklarını, aynı hakimlerin hep Adnan Oktar ve çevresindekiler lehine kararlar verdiğini anlatan Tanay, bunların tesadüf olmadığına dikkat çekti: “Kerinçsiz örneğinde olduğu gibi vahim sonuçlara yol açmadan devletin Oktar, Bukağılı ve ekibiyle işbirliği yapmayı bırakması lazım”

ALİ EMRE BUKAĞILI’NI GEÇMİŞİ

https://i0.wp.com/www.itusozluk.com/image/ali-emre-bukagili_8454.jpg– Richard Dawkins’in Tanrı Yanılgısı kitabını Türkçe’ye çeviren Kuzey Yayıncılık’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla dava açtı.

– Nedim Gürsel’in Allah’ın Kızları adlı kitabına dava açtı.

– Ekşi Sözlük’te ateizm, evrim, Hz. Muhammed gibi başlıklara yazı yazan 113 kişiye dava açtı.

– William Seward Burroughs ve Chuck Palahniuk’un kitaplarının Türkçe’ye çevirilmesinin ardından yayınevlerine ve çevirmenlere dava açtı. Neden davacı olduğu sorulduğunda “Benim rahatsız olduğum bir kitaba bir başkasının ihtiyacı olması mümkün değil. Cinselliği Allah bir nimet olarak yaratmış, bu nimeti istismar edip sapkınlığa yönelmek, daha da kötüsü bu sapkınlığı yayın organlarıyla yaymaya çalışmak çok yanlış ” dedi.

– Metis Yayınları’nın 2010 yılında hazırladığı ‘illallah’ ajandasına ‘dini değerleri alenen aşağılama suçu’ iddiasıyla dava açarak ajandanın toplatılmasını ve yasaklanmasını talep etti. Ajandada ‘Bizler inanma hakkına saygı duyuyoruz. Ama biraz daha derin bir saygıyı inanmama hakkına duyuyoruz’ cümleleri yer alıyordu.

– Penguen Dergisi’nden Bahadır Baruter’e ‘dini değerlerle alay ettiği’ gerekçesiyle dava açtı.

– Facebook’ta grup kuran 16 gence ‘grubun isminin Allah ve peygambere hakaret içerdiğini’ iddia ederek her birine 13 yıl 9 ay hapis cezası istemiyle dava açtı.

– Fazıl Say’a, Twitter’da yazdıklarının ardından ‘dini değerleri aşağılama’ gerekçesiyle dava açtı. Konuyla ilgili açıklamasında “Kaldı ki bilim yoluyla keşfedilen evrendeki olağanüstü düzen ve denge Tek bir Yaratıcı olduğunu tartışmasız kanıtlıyor. Bu noktada ateistleri, en başta Fazıl Say’ı, bilimsel gelişmeleri samimi olarak değerlendirmeye, Darwinist materyalist felsefenin çöktüğünü, evrenin tesadüfen oluşmasının kesinlikle imkansız olduğunu, dolayısıyla Yaratıcının varlığının çok açık ve kesin olduğu gerçeğini kabule davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

https://i0.wp.com/1.bp.blogspot.com/-9GR1gvrqDj0/UHM6rSUNhfI/AAAAAAAAHW4/cRum_grPdKg/s1600/adnan-oktar-ve-kizlari-1.jpg

Adnan Oktar’ın programlarını izlemiş miydiniz?

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s