Beyoğlu’nda çıkmaz sokak komedisi

Beyoğlu’nda yolların kapatılması ve yetersiz trafik levhaları nedeniyle tam bir trafik kaosunun yaşandığı Ülker Sokak’ta belediyeden umudunu kesen halk, kendi çözümünü kendi üretmeye çalışıyor

ONUR EREM

İstanbul Beyoğlu’nda İgdaş’ın altyapı çalışmaları ve bir otel inşaatı nedeniyle Kazancı Yokuşu ile Cami Sokak’ın trafiğe kapatılması, Taksim Meydanı’ndan sahile inmek isteyen araçları Ülker Sokak’tan geçmek zorunda bırakıyor. Ancak Ülker Sokak’ın bir çıkmaz sokak olduğunu bilmeyen şöforler sokak sakinlerine zor anlar yaşatıyor.

20121214_232436

Gece sokakta geri çıkmaya çalışan araç konvoyunun tepeden görünüşü

Ülker Sokak’ın ortasındaki ayrımdan Kutlu Sokak’a dönmesi gereken sürücüler, ağacın arkasında kalan çıkmaz sokak tabelasını göremedikleri için Ülker Sokak’ın sonuna kadar gidiyor. Burada sokağın çıkmaz sokak olduğunu anlayan sürücüler geri geri yokuş yukarı çıkmak zorunda kalıyor. Ancak arkalarından gelen araçlar nedeniyle Kutlu Sokak dönüşüne geri dönmeleri 20 dakikayı alabiliyor. Sürücülerin geri çıkabilmek için bağırışları ve kornaları ise halkı rahatsız ediyor.

ASFALTA “ÇIKMAZ SOKAK” YAZDILAR

20121215_172242Yurttaşlar, gece geç saatlerde bile bitmeyen bu araba kaosuna çözüm üretmesi için Beyoğlu Belediyesi’ni arasa da belediye halkın taleplerini görmezden geliyor. “Gecenin ikisinde araba kornaları yüzünden uyanmaktan bıktım. 20-30 araba gelmişler, arkadan gelen trafik nedeniyle geri geri de çıkamıyorlar. Belediyeyi defalarca aradım ilgilenmediler. En sonunda sinirlenip küfrettim, şimdi dava açacaklarmış bana” diye anlatıyordu sokak sakinlerinden biri, son çare olarak eline aldığı tebeşirle asfalta “Çıkmaz Sokak” yazarken.
SOKAĞIN ORTASINA SANDALYE KOYMAK
20121215_172622Ülker Sokak ile Kutlu Sokak’ın ayrımındaki bir dükkan işletmecisi ise bir kartona “Çıkmaz Sokak” yazıp, kartonu bağladığı sandalyeyi sokağın ortasına koyarak çözüm arıyordu: “Bütün gün dükkanda geri geri gelmeye çalışan araba konvoylarının kornalarını duymaktan bıktım. Belediye umursamıyorsa çözümümüzü kendimiz üretmekten başka şansımız yok. Artık sokağın sonundaki evine arabayla gitmek isteyenler de sandalyeyi kenara çekip geçerler…”

Kazancı Yokuşu ve Cami Sokak kapalı. Araçların Osmanlı Sokak’tan Ülker Sokak’a, oradan da Kutlu Sokak’a geçmeleri gerekirken, çıkmaz sokak tabelası ağacın arkasında kaldığı için Ülker Sokak’ın sonuna kadar gidip geri geri gelmeye çalışıyorlar.

Kazancı Yokuşu ve Cami Sokak kapalı. Araçların Osmanlı Sokak’tan Ülker Sokak’a, oradan da Kutlu Sokak’a geçmeleri gerekirken, çıkmaz sokak tabelası ağacın arkasında kaldığı için Ülker Sokak’ın sonuna kadar gidip geri gelmeye çalışıyorlar.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s