Erdoğan 2012’de neler dedi?

İşte Erdoğan’ın 2012’deki en duyarlı, en demokrat, en hümanist açıklamaları:

PATRON BUNA NASIL MÜSAADE EDER?

-Başbakan Erdoğan, Radikal gazetesinin köşe yazarı Cüneyt Özdemir için “Bu nasıl bir yazar? Bu yazara patronu nasıl müsaade eder?” diyerek işten atılsın talimatı verdi.

CEM EVİ DEĞİL UCUBE

-Başbakan Erdoğan, Karacaahmet Mezarlığı yanındaki cem eviyle ilgili “O cem evi bir ucube olarak yapıldı orada. Karacaahmet Türbesi’nin yanında ucube olarak durur. Alevilerin ibadet yeri cem evi değil camidir. Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse en büyük Alevi benim” dedi.

KILIÇDAROĞLU BAHTSIZ BEDEVİ

-CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu için “Kılıçdaroğlu, ne zaman hükümeti yerse, dünyadan övgüler geliyor. Buna önünü görememek mi, okuma körlüğü mü, ülkesine şaşı bakmak mı denir bunu milletime bırakıyorum. Tam bahtsız bedevi” dedi.

PKK ZERDÜŞT, YEZİDİ

-Başbakan Erdoğan Kürtleri ‘yaradılanı severiz yaratandan ötürü’ anlayışıyla sevdiğini söyledi ve PKK’yi kastederek “Bunların Yaradan ile zaten ilgisi yok. Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidilikten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor” dedi.

DİNDAR NESİL YETİŞTİRECEĞİZ

-Başbakan Erdoğan, kendisine “Dindar değil, din tüccarı” diyen Kılıçdaroğlu’na, “Dindar nesil yetiştireceğiz” dedi.

HER KÜRTAJ BİR ULUDERE’DİR

– Sezaryen ile en fazla iki çocuk yapılabildiği için sezaryene karşı olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Her kürtaj bir Uludere’dir. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı. Ha anne karnında bir çocuğu öldürürsünüz ha doğduktan sonra öldürürsünüz. Hiçbir farkı yok” dedi.

ESAD DEFOL

– Erdoğan Suriye Ulusal Koalisyon Lideri Muaz el Hatib’i kastederek “Şu anda dünyada 100’ü aşkın ülke bu kardeşimizin ve ekibinin liderliğini kabul etmiş vaziyette. Bu ne demek? ’Ey Esad biz seni artık tanımıyoruz, hadi defol’ demektir” dedi.

BUNLAR GAZETECİ DEĞİL TERÖRİST

– Erdoğan İtalyan Corriere Della Sera gazetesinin tutuklu gazetecilerle ilgili sorusunu “Türkiye’de cezaevinde yatan gazetecilerin çoğu gerçek gazeteci değil. Çünkü onların terör örgütleri ile bağlantıları var. Rakamlar da doğru değil. Çünkü yüzde 90’nın gazeteci olmadığını görüyoruz. Bu sadece bir propaganda” diye cevapladı.

BÖYLE HOCA OLSA NE OLUR, OLMASA NE OLUR

– Erdoğan, ODTÜ’deki protestolardan sonra öğrencileri destekleyen hocalar için “Siz nasıl bir üniversite yönetimisiniz ki ne biçim öğretim üyesisiniz? Öğretim üyesi, derse girmiyormuş. Girmezsen girme. Böyle üniversite öğretim görevlisi olsa ne olur olmasa ne olur” dedi.

MUHTEŞEM YÜZYIL’I KINIYORUM

– Erdoğan Muhteşem Yüzyıl dizisi için “Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi. Bunu çok iyi bilmeniz, anlamanız lazım. Ve ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimizin huzurunda kınıyorum. Ve bu konuda da ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gerekli kararı vermesini bekliyorum” dedi.

ÇAMLICA’YA CAMİ BENİM İÇİME SİNDİ

– Erdoğan İstanbul’daki Çamlıca Tepesi’ne cami yapılması için emir verdi. Yarışma sonucunda jüri, birinciliğe layık olan bir cami bulunmadığını söylese de Erdoğan “Projelerden biri benim içime sindi” diyerek cami projesini kendi seçti.

YARGIYA TALİMAT VERDİK

– Erdoğan BDP milletvekillerinin yargılanması için yargıya talimat verdiklerini söyledi: “Yargıya zaten gerekenleri söyledik, yargı da gereğini yapıyor, biz de parlamentoda gereği neyse onu yapacağız.”

İDAMI GÖZDEN GEÇİRMEMİZ LAZIM

– Erdoğan Türkiye’de idam uygulaması olması gerektiğini söyledi: “ABD’de idam var, Rusya’da var, Çin’de var, Japonya’da var dünyanın birçok yerinde var. Bunlar BM Güvenlik Konseyi’nin ağırlıklı üyeleri. Yani Fransa, İngiltere hariç diğerlerinde var. O zaman durumumuzu gözden geçirmemiz lazım.”

ULUDERE’Yİ GÜNDEMDE TUTMAYA ÇALIŞIYORLAR

– Erdoğan, sorumluları hâlâ cezalandırılmayan Uludere katliamı için “Bir yıldır Uludere’yi gündemde tutmaya çalışıyorlar. Uludere’yi bu kadar basite indirgemeyelim, sonuçta terörist de sivildir” dedi.

KUVVETLER AYRILIĞI BİZİ ENGELLİYOR

– Erdoğan kuvvetler ayrılığına karşı çıkarak “Bunlara takılıp kalıyoruz. Dışarıdan bakanlarda ‘326 milletvekiliniz var yine bahane’ diyor. Ama kuvvetler ayrılığı denilen olay var ya o geliyor sizin önünüze bir engel olarak dikiliyor. Diyor ki ‘senin de bir oynama sahan var’ diyor” ifadelerini kullandı.

AÇLIK GREVİ DİYE BİR ŞEY YOK

– Erdoğan, cezaevlerinde 600 kişiyle başlayıp 10 bin kişiye çıkan açlık grevleri için “Açlık grevi diye bir şey yok, tamamen şov yapıyorlar. İçeride yemek yiyorlar. Açlık grevini teşvik eden BDP’li vekiller de kuzu kebap yiyor” dedi.

YUHALAYANLAR TERÖRİSTTİR

– Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda tenisçilere ödül vermek için sahneye çıkan bakanların protesto edenler için “Bunlar terörist” dedi.

Eklemeyi unuttuğum açıklamalar varsa, yorum kısmına yazın, ekleyeyim.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s