Komünist Manifesto’ya YÖK soruşturması

Öğrencilerine derste Komünist Manifesto’yla ilgili ödev veren Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yardımcı Doçent Seydi Çelik YÖK soruşturmasıyla karşılaştı. Soruşturmayı protesto eden öğrencilerine yolladığı e-postada Çelik “Şikayet edilmek şaşırtmadı, YÖK’ün şikayeti ciddiye alması üzdü” dedi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğrencilerine Komünist Manifesto ile ilgili ödev verdiği gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Seydi Çelik hakkında soruşturma başlattı. Yardımcı Doçent Seydi Çelik’in güz döneminde verdiği ödevle ilgili soruşturma açılması öğrencilerinin de büyük tepkisini çekti. 21 Şubat günü üniversiteye ulaşan soruşturma dosyasında soruşturmanın Komünist Manifesto okutulması nedeniyle açılması öğrencilerin de büyük tepkisini çekti. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen öğrenciler 25 Şubat Pazartesi günü soruşturmayı protesto etmek için bir eylem düzenlemeyi planlıyor. Öğrenciler, Seydi Çelik’in kendilerine yolladığı e-postayı da sosyal paylaşım sitelerinde paylaştı. Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

Sevgili öğrencilerim,

Sizlerde bir farkındalık yaratmak için gece gündüz uğraştığımı biliyorsunuz. Bilen, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirmek ve dolayısıyla daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye yaratmak sevdamdan vazgeçmem mümkün değil. Beni seven öğrencilerim bu çabalarımın başıma bir iş açacağından endişe eder dururlar. Ben de onlara hep bir şarkının mısrasıyla seslenirim: “Dillerimi hakim bey bağlasan durmaz”… Beni ve üniversite kavramının ne olduğunu anlayan yüzlerce öğrencim oldu. Hepsini bu vatana kazandırdığım için mutluyum. Ancak hala sbky bölümünde beni, bilimi, özgürlüğü anlamayan ortaçağ öğrencileri var ki beni YÖK’e şikayet etmişler. Hiç üzülmedim, bunu bekliyordum her zaman, beni üzen YÖK’ün bu şikayeti ciddiye alması; geldiğimiz demokrasi ortamı işte bu dedirtiyor. Suçlama şu: sizlere yasadışı olmayan, piyasada satılan “Komünist Manifesto” kitabını ödev kapsamında okutmam. Ben siyasal bilgiler fakültesinde bütün siyasi fikirlerin tartışıldığını düşünüyordum, demek yök öyle düşünmüyormuş. Utandım. Bilim adına, özgür üniversite adına utandım. Kendim için değil ama gelecek adına üzüldüm, sizler için üzüldüm sevgili öğrencilerim. Ödevlerinde “kırmızı hapı” içen öğrencilerimin fazlallığı benim tek tesellim, onlar beni anlayacak ve desteleyeceklerdir. Sizlere aynı şarkının diğer mısralarıyla veda ediyorum:

Sussan olmuyor susmasan olmaz

Dil dursa hakim bey tende can durmaz

Yazsan olmuyor yazmasan olmaz

Kaleme tedbir koma pek durmaz

Hoşçakalın…

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s