Hapishanede unutulan Hollandalı: Jamal Sahmi

20 YAŞINDAKİ GENCİN 2 YILINI ÇALDILAR

Hollanda’da çocukken işlediği iddia edilen bir suç yüzünden Türkiye’de Interpol tarafından yakalanan Jamal Sahmi, yargılanmak 2 yıldır yurttaşı olduğu Hollanda’ya iade edilmeyi bekliyor. Hollanda’ya iade edilmiş olsa muhtemelen bugün serbest kalacak olan Jamal 2 yıldır Maltepe cezaevinde tutuluyor, ne zaman iade edileceği ise meçhul

ONUR EREM

Türkiye’de 2 yıldır hapishanede unutulan bir Hollandalı var: Jamal Sahmi. 2011 yılında tutuklandıktan sonra ‘ülkesine iade edilebilir’ kararı verilen Jamal, Bakanlar Kurulu’nun bu kararı bir türlü imzalamaması nedeniyle 2 yıldır İstanbul Maltepe’deki hapishanede, yargılanmak üzere Hollanda’ya gönderilmeyi bekliyor.

24 Jamal Sahmi 06Hollanda’nın Lahey Başsavcılığı Jamal Sahmi’nin 28 Ocak 2010 tarihinde, 18 yaşından küçükken ülkesi Hollanda’da 3 arkadaşıyla birlikte bir gasp suçu işlediğini, bir adamın kredi kartını çalıp karttan 1000 avro para çektiğini iddia ediyor. Davada adı geçen 3 kişi Hollanda’da yakalanıp yargılandı ve Eylül 2010’da mahkum oldu. Jamal ise 25 Şubat 2011 tarihinde Kuzey Irak’tan Türkiye’ye girerken tutuklandı. 2 hafta sonra mahkeme, Jamal’ın Hollanda’ya iade edilmesi kararını verdi. İade için Bakanlar Kurulu’nun imzası gerekiyor ancak kurul 2 yıldır bu imzayı atmayı reddediyor.

HOLLANDA’YA GİDERKEN HOLLANDA’YA

GÖTÜRMEK İÇİN TUTUKLADILAR

İstanbul Maltepe’de kaldığı hapishanede görüştüğümüz Jamal ise iddiaları reddediyor. “Ailemin durumu çok iyi, babamın inşaat şirketi var. Bir insandan para çalmayı hayatta düşünmem” diyen Jamal Hollanda’dayken böyle bir suçlamadan haberinin bile olmadığını, Hollanda’dan Irak’a gelirken hava alanında polisin kendisine hiçbir şey demezken Kuzey Irak’tan Türkiye’ye girişte tutuklanmasını anlayamadığını söylüyor: “Sömestr tatilinde akrabalarımı görmek için Kuzey Irak’a gitmiştim. Dönüşte İstanbul’dan Amsterdam’a uçmak için Türkiye’ye girerken tutuklandım. Üzerimde uçak biletim de vardı. Bıraksalar ben zaten ülkeme gidecektim, kendileri göndermek için tutukladılar ama göndermediler”.

GARDİYANLAR SİPARİŞE EL KOYUYOR

Jamal tutuklanmadan önce Hollanda’da lise sonda okuyordu. Başarılı öğrenciliğine üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümünde devam etmek istiyordu. Görüş odasındaki camın arkasından “Hollanda’yı, okulumu, arkadaşlarımı çok özledim. Hürriyeti çok özledim” diye anlatıyordu duygularını gözleri dolarak: “2 yıldır boş boş yatıyorum içeride, suçsuz, delilsiz. İçeride bize köpek gibi davranıyorlar, gardiyanlar kantin siparişlerimizin yarısına el koyuyor. İçeride açılan kurslara katılamıyoruz, ‘siz Türk değilsiniz’ diyorlar bize”.

AÇLIK GREVİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR

Jamal geçen yıldan beri açlık grevine girmeyi düşünse de her seferinde avukatları onu vazgeçirmeyi başarmış. “Avukatlarım ‘artık çok oldu, yakında imzalamaları lazım’ diyerek her seferde vazgeçirdi beni. Hapishanede her kapı açıldığında içimde bir heyecanla bekliyorum. Beni unuttular, bilmiyorum” diyordu görüşmemizde, hapishanede öğrendiği Türkçesiyle.

KONSOLOSLUĞA TEPKİLİ

Hollanda Konsolosu’nun kendini 2 kere ziyaret ettiğini ve “elimizden bir şey gelmiyor” dediğini anlatan Jamal, konsolosluğun bugüne kadar durumuna dikkatleri çekmek için bir girişim yapmamasını ve kamuoyu baskısı yaratmak için çalışmamasını da eleştirdi.

TAZMİNAT DAVASI AÇACAK

İade kararı veren hakimin kendisine “5 aya kalmaz gönderirler seni” demesine rağmen 2 yıldır tutuklu olmasına isyan eden Jamal “Bari bir tarih versinler, ‘şu tarihte gideceksin’ desinler. Başıma ne geleceğimi bileyim. En kötüsü ne olacağını bilmeden beklemek” dedi ve son olarak Bakanlar Kurulu’na da seslendi: “Beni iade etmek için neyi bekliyorsunuz? 20 yaşındayım ve hayatımın 2 yılını çaldınız. Artık zaman akmıyor. Doğum günümü bile 2 hafta geçtikten sonra fark edecek duruma geldim. Ülkeme gönderildiğimde tazminat davası açacağım.”

AVUKAT ALICI: BELKİ ŞİMDİ ÖZGÜR BİR İNSANDI

Jamal Sahmi’nin avukatı Hasan Alıcı, Jamal’ın en azından bakanlar kurulu iade kararı verene kadar adli kontrol uygulanarak serbest bırakılmasını talep ettiklerini ancak bu taleplerinin de reddedildiğini söyledi: “Jamal Hollanda’ya hemen iade edilseydi belki tutuksuz yargılanacaktı, belki yargılama bittiğinde belki beraat edecekti, belki de 18 yaşından küçük olduğu için birkaç aylık bir ceza alacaktı. Ama şimdi Hollanda’ya iade edilmediği için yargılama süreci devam edemiyor.”

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s