Herkes ‘terör örgütü’ üyesi, Hrant’ın katilleri hariç

‘BAŞLADIĞIMIZ NOKTANIN DA GERİSİNDEYİZ’

‘Terörist’ olduğu gerekçesiyle tutuklanan insan sayısında dünya rekoru sahibi olan Türkiye’de Yargıtay Hrant Dink’in katillerinin ‘terör örgütü değil suç örgütü üyesi’ olduğuna karar verdi. Bu kararı değerlendiren avukatlar ‘Başladığımız noktanın da gerisindeyiz, bu karar cinayetin arkasındaki örgüte ulaşmayı engelleyecek’ dedi

ONUR EREM onurerem@birgun.net

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasının temyiz kararını açıkladı: Terör örgütü değil suç örgütü. Daha önce Ağır Ceza Mahkemesi’nin örgüt bulamadığı, Yargıtay Cumhuriyer Başsavcılığı’nın ise ‘terör örgütü var’ dediği cinayete Yargıtay 9. Ceza Mahkemesi ‘suç örgütü var’ diyerek son noktayı koydu ve dosyayı yeniden yargılama için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Eğer mahkeme bu karara uyarsa, Yasin Hayal “silahlı suç örgütü kurup yönetmekten” 9 yıla kadar hapisle, diğer sanıklar suç örgütü üyeliğinden 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Eğer mahkeme kararında direnir ve yeniden yargılamayı reddederse dosya Ceza Genel Kurulu’nda değerlendirilecek, buradan çıkan karara mahkeme direnemeyecek.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin verdiği kararı BirGün’e değerlendiren avukatlar, insanların en ufak delillerle bile ‘terörist’ olarak yargılandığı, Türkiye’de verilen ‘terör örgütü yoktur’ kararının, cinayetin arkasındaki örgütün ortaya çıkmasını engelleyeceğini söyledi.

‘DUYMAK-GÖRMEK İSTEMEYENİN TEDAVİSİ YOK’

Avukat Ömer Kavili “Bugün tıp bilimi doğuştan gelen sağırlığı, körlüğü bile tedavi ediyor ancak ‘görmek istemiyorum, duymak istemiyorum’ diyen insanlar karşısında çaresiz kalıyor” diye konuştu. Kavili insanların cebinden çıkan sarı-kırmızı mendiller nedeniyle terör örgütü üyeliğiyle suçlandığı Türkiye’de bu kararın şaşırtıcı olduğunu, yargıçların takdir yetkisi ile keyfilik arasındaki ince çizgiye dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

‘BAŞLADIĞIMIZ NOKTADAN DA GERİDEYİZ’

Avukat Fethiye Çetin da Yargıtay’ın kararının akla, mantığa, cinayetin kendisine aykırı olduğunu söyledi. Yargıtayın bu kararda ‘terör örgütü yoktur’ diyerek cinayeti işleyen örgütü herhangi bir sıradan örgüt gibi değerlendirdiğini belirten Çetin davanın geleceğini şöyle değerlendirdi: “Daha önce verilen kararda ‘davada başa döndük’ demiştim. Ancak bu kararla başladığımız noktanın bile gerisine geldik. Çünkü bu davada cinayeti işleyenlerden çok, bu örgütün arkasında kimlerin olduğu önemlidir. Verilen bu kararla o bağlantı koparılıyor, cinayeti planlayan gerçek örgütün ve derin bağlantılarının ortaya çıkması engelleniyor. ‘Yapılan yayınlardan olumsuz etkilenmiş bir grup genç’ diyerek bu davanın üzerini kapatmaya çalışacaklar”.

Yasalarda terör kavramının açıkça tanımlandığını söyleyen Çetin, cinayetin arkasındaki örgütün farklı inanç gruplarını ortadan kaldırmak, kendilerinden farklı etnik grupların temel hak ve özgürlüklerini, demokrasiyi ortadan kaldırmak için örgütlenmiş olduğunun açık olduğunu vurguladı.

‘KARARI VEREN DAİRE DİNK’İ MAHKUM ETMİŞTİ’

Avukat Erdal Doğan ise bu kararı veren Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Hrant Dink hayattayken kendisine ceza veren daire olduğuna dikkat çekti. Cinayeti işleyen örgütün Kafes Eylem Planı, Zirve Yayınevi Katliamı ve TUSAD ile bağlantılarına dair çok sayıda delil olduğunu belirten Doğan karara dair şunları söyledi: “Siz bu gerçekleri gözardı edip bu örgütü mahalle delikanlılarının bir araya gelip suç işlediği herhangi bir örgüt olarak gösterirseniz bütün gerçeklere ulaşmayı karartmış olursunuz. Bundan sonrası için tek umudumuz soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkuş’un elindeki kapsamlı delilleri ortaya koyarak görevini yapması ve mahkemenin bu delilleri değerlendirmesi”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s