Gezi Parkı’nda saldırı paniği

Az önce Gezi Parkı’nda Hollanda Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Hans van Heijningen ve eşi ile birlikteydik. Parktaki metro girişinden inip onları yolculadıktan sonra meydandaki çıkıştan çıktığımda panik içinde insanlar gördüm. “Yine mi koşturacağız” diye düşünerek bir grup LGBT gence ne olduğunu sordum, “Kasımpaşalılar geldi. Allahuekber diyerek parka doğru geldiler. Ellerinde satırlar varmış, Tayyip’in askerleriymiş! Meydandaki polisleri çağırdık ‘155i arayın’ diye dalga geçtiler. Bize gaz atanlar onlara saldırmıyor” dediler.

‘FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA’

Tekbir seslerinin geldiği yöne doğru ilerledim. Elmadağ’ın orada kalabalık bir grup vardı “Vur de vuralım, öl de ölelim” ve “Allahuekber” sloganlarını öfkeyle bağırıyorlardı. Korkutucuydu. Meydandan “faşizme karşı omuz omuza” diye bağırarak az sayıda insan da Elmadağ yönüne gelmeye başlamıştı. O an gerçekten büyük çatışma çıkacağını düşündüm.

HABERTÜRK PROTESTOSU

HaberTürk'ün tepki çeken manşeti buydu.

HaberTürk’ün tepki çeken manşeti buydu.

Dolapdere’ye inen yola tepeden bakmak için Talimhane’nin içinden geçeyim dedim ve Talimhane’nin sonundaki caddenin de yüzlerce eylemciyle dolu olduğunu gördüm. Grubun hemen yanında bir MHP miting aracının etrafında duran takım elbiseli, mafyamsı görünüşlü, elleri telsizli kişiler vardı. “Yetkili abilere benziyorlar” diyerek yaklaştım ve ne olduğunu sordum. ‘MHP eylemi’ dediler, HaberTürk’e karşıymış. Bunu öğrenmek rahatlattı.

GEZİ-MHP-AKP İLİŞKİSİ

Gece yaşanan panik MHP’nin geziyle ilişkisini tahlil etmek için de iyi bir örnekti. Tabanının bir kısmı Gezi’ye destek verse de, MHP’lilerin AKP’yle ortaklaşan sloganları ve davranışları Gezi Parkı’ndan bakıldığında kitlenin AKP kitlesinden farksız görünmesine yol açıyordu. O kitle Gezi’ye girse, Gezi’deki insanların çoğu korkuyla kendini dışarı atardı. “Öl de ölelim, vur de vuralım” ve “Allahuekber” sloganları bugüne kadar Gezi’nin onca çeşitliliği içinde atılmayan nadir sloganlardandı. İşin bir başka önemli yanı da sloganların Gezi’ye karşı değil, AKP’ye karşı atılmasıydı. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı ise bu sefer AKP’ye değil, MHP’ye karşı atılıyordu.

Gezi eylemcilerinin bir araya toplanmasına izin vermeyen, 10 kişilik gruplara bile saldıran polisin yüzlerce kişilik bir gece eylemine dokunmaması ise şaşırtmadı. Eylemi yapan MHP olduğu zaman, polisin saldırısı nadir olur zaten.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s