Kalı, Snowden ve Manning’e özgürlük!

UTKU KALI, EDWARD SNOWDEN VE BRADLEY MANNING’E ÖZGÜRLÜK!

20130727_120020

Şeffaf bir toplum isteyen insanlar, gizli bilgileri açıklama suçlamasıyla tutuklanan Utku Kalı, Bradley Manning ve PRISM’i açıkladığı için ülkesinden kaçmak zorunda kalan Edward Snowden için eylem yaptı

27.07.2013

20130727_112146Daha şeffaf ve özgür bir toplum isteyen bireyler dün İstanbul Kabataş sahilinde buluştu. ABD’nin işlediği savaş suçlarına ait gizli belgeleri ve diplomatik yazışmaları WikiLeaks’e sızdırdığı için 2010 yılında tutuklanan Bradley Manning’e uluslararası destek gününde toplanan insanlar aynı zamanda, ABD’nin internet gözetleme program PRISM’i açıkladığı için ülkesini terk etmek ve Rusya’da bir havaalanına sığınmak zorunda kalan Edward Snowden ile Reyhanlı patlamalarına dair istihbarat belgelerini yayınladığı iddiasıyla tutuklanan Utku Kalı’ya da özgürlük talep etti. Mehmet Atak, Ayşegül Şora, Seçkin Yasar, Ali Fikri Işık, Gülsüm Ekinci, Ayşe Lebriz, Defne Halman, Nazlı Alatlı, Mehmet Ali Başaran ve Utku Kalı’nın ablası/avukatı Ceren Kalı katıldı.

BİLGİ HALKINDIR

Devletlerin modernist ve militarist politikalarla bilgiyi merkezileştirerek, halkın ödediği vergiyle hangi katliamların ve cinayetlerin işlendiğini öğrenmesini bile engellediğini söyleyen insanlar bu bilgilerin halka ait olduğunu ve halkla paylaşılması gerektiğini belirtti.

20130727_112701Eylemciler hazırladıkları metni okuduktan sonra Utku Kalı’nın ablası ve avukatı Ceren Kalı da bir konuşma yaptı. Demokratik toplumlarda bilgi edinme hakkının tartışılması gerektiğini söyleyen Kalı “Açıklanan belgelerde kamu yararı olsa bile kamu yararının ne olduğuna karar verme yetkisini elinde tutan mahkemeler devlet merkeziyetçi yorumlarla bilgi edinme hakkını engelliyor” diye konuştu. Utku’nun sistematik işkenceye maruz kalmasına rağmen işlediği iddia edilen suçları reddettiğini hatırlatan Ceren Kalı “Hayatında bir kez anti-depresan kullanmamış kardeşim şimdi sinir krizleri geçiriyor, 2 farklı psikolojik ilaç kullanmak zorunda kaldı. Üstelik istediği ilaçları değil onların muadillerini alması için baskı görüyor. Doktor muayeneleri işkenceye dönüyor. Eskiden çok hızlı diyalog kuran kardeşim şimdi yaşadıklarını anlatmakta zorlanıyor” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcıların bir kısmı yelkenliye binerek denize açıldı.

 20130727_112235

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s