Gönüllü sağlık ekipleri hayatları pahasına halka yardım ediyor

80 YAŞINDAKİ PROFESÖRDEN TIP ÖĞRENCİLERİNE

Gönüllü sağlık ekipleri hayatları pahasına halka yardım ediyor

ONUR EREM – 03.06.2013

Gönüllü doktorlar, İstanbul’daki Gezi Parkı işgalinin belki de en kritik katılımcıları onlar. Günlerdir çatışma bölgelerine giderek, sağlıklarını tehlikeye atarak polis şiddetine maruz kalan yurttaşlara hızla müdahale ediyorlar. Aralarında 80 yaşındaki profesörlerden daha mezun olmamış tıp öğrencilerine kadar her yaştan sağlık emekçisinin ve öğrencisi var. Konuştuğum gönüllülerin hepsi onlarca insana müdahale etmiş.

TEK BİR REVİRDE 500 MÜDAHALE

Gönüllü doktorların koordinasyonunu sağlayan İncilay Erdoğan, son durumu BirGün’e aktardı. Beyoğlu ve Beşiktaş bölgesinde 3 revir ve yüzlerce gönüllü doktorun bulunduğunu söyleyen Erdoğan “Yalnızca benim durduğum revirde 500 kişiye müdahale ettik. Cilt ve göz yanması gibi şikayetlerin yanı sıra darp, epilepsi, kalp krizi, akciğer hasarı gibi ağır yaralanmalara da müdahale edildi” dedi. Erdoğan ihtiyaç halinde mobil ekiplerin çatışma bölgelerinde spontane revirler kurduğunu söylerken genç gönüllülerin emeğinin çok değerli olduğunu vurguladı. İncilay Erdoğan, gönüllü sağlık ekipleri olarak şiddete karşı olduklarını, toplumsal hakların savunulmasını desteklediklerini anlattı.

POLİSLER SAĞLIK EKİPLERİNE DE SALDIRIYOR

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özyurt da gönüllü doktorların güvenliğinden endişe ediyor. “Ankara’da kurulan revire polis gaz bombasıyla saldırdı, içeride yüzlerce kişi varken yapıldı üstelik. Ankara’da bazı gönüllü doktorlar eylemcilerle birlikte gözaltına alındı. Kocaeli’de de halka yardım eden 5 tıp öğrencisi gözaltına alındı” diyen Özyurt gönüllü doktorların bütün bu risklere rağmen pes etmeden halkın yanında olduğuna dikkat çekti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s