‘Vandalizm arayanlar kentsel dönüşüm projelerine baksın’

‘TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR BURADAYIZ!’

‘Vandalizm arayanlar kentsel dönüşüm projelerine baksın’

Taksim Dayanışması adına bir basın açıklaması yapan Mücella Yapıcı, hükümetin taleplerini dikkate almamasından yakındı, ‘vandalizm’ diyenlere kentsel dönüşümü işaret etti ve Kadir Topbaş’ı mimarlık mesleğini bırakmaya davet etti

ONUR EREM – 08.06.2013

Taksim Dayanışması önceki gün İstanbul Beyoğlu’ndaki Makina Mühendisleri Odası’nda bir basın açıklaması düzenleyerek taleplerini yineledi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumlarını eleştirdi.

a5714204-dbfb-4bf2-9375-25cf6c5ba517Taksim Dayanışması adına konuşan Mimarlar Odası Sözcüsü Mücella Yapıcı konuşmasına dava süreci tamamlanmadan başlayan Taksim Yayalaştırma Çalışması’nın hukuksuzluğuna dikkat çekerek başladı. “O dönemde tek başımıza hareket etmektense ilgili olan tüm örgütlerle birlikte hareket edelim, çünkü Taksim hepimizindir dedik ve Taksim Dayanışması’nı kurduk. Bugün 80 örgütün destek verdiği bir yapı haline geldik” diyen Yapıcı, Başbakan Erdoğan’ın açıkça hukuku çiğnediğini vurguladı: “Kurul projeyi reddetti, Erdoğan ‘reddi reddediyoruz’ diyerek kurulları değiştirdi. Eylemler başladıktan sonra mahkeme projeyi durdurdu, ona rağmen hâlâ Topçu Kışlası yapacağız diyebiliyor”.

‘YAYA YOLUNU EKLEMEYİ UNUTMUŞLAR’

Yapıcı, 12 gün önce Gezi Parkı’nda yapılmak istenen inşaat çalışmasının da kaçak olduğunu, sunulan projeye yaya yolu eklemeyi unuttuklarını, projelerde orada bir yaya yolu görünmediğini açıkladı.

20121206_121320“Taleplerimizi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a çok açık bir şekilde ilettik. Kendisinin de Edoğan’ın da muhatabı biziz, ancak bugüne kadar bir geri dönüş olmadı. Görüşlerini bile iletmediler Aksine, Başbakan Erdoğan hâlâ bizim hakkımızda olmadık şeyler söylemeye, bizi bölmeye çalışıyor, ülkede polis şiddeti devam ediyor. Oysa biz savaşmıyoruz, barışıyoruz. Şovenliği atarak, homofobiyi yenerek dayanışıyoruz” diyen Mücella Yapıcı, hükümeti sorumluluk almaya, halkın taleplerine duyarlı olmaya ve halkı isyana teşvik etmemeye çağırdı. Halkı savundukları için odalarının hükümet tarafından kapatılmaya çalışıldığına dikkat çeken “Taleplerimiz karşılanana kadar burada olacağız” diye konuştu.

‘KADİR TOPBAŞ’I MİMARLIĞI BIRAKMAYA DAVET EDİYORUM’

Muhabirlerin Kadir Topbaş ve vandalizm hakkındaki sorularını yanıtlayan Yapıcı “Kadir Topbaş’ı mimarlık mesleğini bırakmaya davet ediyorum. Meydana bakarak ‘vandalizm’ diyenler ise Sulukule’ye, Osmanlı mahallelerine, Emek Sineması’na, Tarlabaşı’na yapılanlara baksın. Bizim yaptıklarımız değil, hükümetin buralarda yaptıkları vandalizmdir” dedi ve Taksim Dayanışması’nın taleplerini tekrardan sıraladı:

– Gezi Parkı park olarak kalmalı.

– Bölgede Topçu Kışlası vey başka bir yapılaşma yapılmayacağına dair resmi bir açıklama yapılmalı.

– AKM yıkılmamalı, yıllardır bitirilmeyen restorasyonu bitmeli.

– Ülke genelinde emniyet güçlerine şiddet emri veren, şiddet uygulatan ve şiddet uygulayan tüm sorumlular, valisinden polisine kadar önce görevden alınmalı, ardından yargılanmalı.

– Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanımı yasaklanmalı.

– Gözaltına alınan eylemciler acilen serbest bırakılmalı, haklarında başka hiçbir işlem yapılmamalı.

– Kamusal alanlarda, kent meydanlarında uygulanan eylem yasakları sonlanmalı.

– İfade özgürlüğünün önündeki engeller kalkmalı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s