“Halka yardım eden doktorlar değil, Sağlık Bakanlığı suçlu”

“Halka yardım eden doktorlar değil, Sağlık Bakanlığı suçlu”

Sağlık Bakanlığı’nın önceki gün Türk Tabipleri Birliği’nden direnişçilere yardım eden gönüllü doktorların ve baktıkları hastaların listesini istemesini, izinsiz revir açıldığı için soruşturma başlatmasını protesto eden doktorlar ‘Biz de revir açmayan bakanlık hakkında suç duyurusunda bulunacağız’ dedi

FOTOALTI:

‘Sermayenin değil halkın hekimleriyiz’ sloganı atan doktorlara halk ‘Devrimci doktorlar onurumuzdur’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganlarıyla karşılık verdi.

ONUR EREM – 14.06.2013

Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası temsilcileri dün İstanbul Beyoğlu’ndaki Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak Sağlık Bakanlığı’nın polis saldırısı sonucu sağlık sorunları yaşayan halka yardım eden gönüllü doktorlar hakkında soruşturma başlatmasını eleştirdi.

YÜZDE 98 REVİRLERE GELDİ

Halkın yoğun ilgi gösterdiği açıklamada konuşan TTB Başkanı Prof. Özdemir Aktan, okuldan mezun olurken ‘halka yardım etme suçunu’ işleyeceklerine dair yemin ettiklerini hatırlattı ve “Biz 1999 ve 2011 depremlerinde sokağa çıkarak kimseden izin almadan halka yardım ettik. Sağlık Bakanlığı ona da soruşturma açacak mı?” diye konuştu. “Bu suçu daha önce de işledik, bundan sonra da işlemeye devam edeceğiz” diyen Aktan tıp öğrencilerinin çatışma bölgelerinde hayatlarını tehlikeye atarak halka yardım etmesinin gelecek için büyük umut verdiğini açıkladı. Aktan son olarak gönüllü doktorların binlerce hastaya baktığını ve polis saldırısından etkilenenlerin yalnızca yüzde 2’si hastanelere giderken, geri kalan herkesin gönüllü doktorlar tarafından tedavi edildiğini anlattı.

‘HASTAYA YARDIM İÇİN İZİN GEREKMEZ’

İTO Başkanı Taner Güven ise “Benim önümde biri kalp krizi geçirdiğinde müdahale ederken nasıl ki kimseden izin almıyorsam polis saldırısından etkilenen bir insana acil müdahale yaparken de kimseden izin almam. Gönüllü sağlık ekipleri burada ilk müdahaleyi yapmasaydı çok sayıda kişi yaşamını yitirebilirdi” dedi ve Türkiye’de mesleğini yaptığı için yargılanan avukatlar, gazeteciler gibi başka meslek gruplarının da olduğunu hatırlattı.

‘HİTLER, MUSOLLINI, FRANCO VE ERDOĞAN’

TTB Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Osman Öztürk konuşmasına “AKP’nin doğa düşmanı politikalarına ve diktatörlüğüne karşı direniyoruz. Bu soruşturma Hitler, Musollini ve Franco rejimlerinde bile eşi benzeri görülmemiş bir soruşturmadır” diyerek başladı. Sağlık Bakanlığı’na tek bir gönüllü doktor veya hasta ismi vermeyeceklerini açıklayan. Öztürk “Zalim zulmü, TOMA’sı, gaz bombası ve copu varsa, mazlumun da örgütlü hekimleri var” dedi.

‘HALK YARALANIRKEN BAKANLIK NEREDE?’

Son olarak söz alan İTO Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise “Bu halkın sağlığı tehlikeye girdiğinde Sağlık Bakanlığı nerdeydi? Burada binlerce kişi yaralanırken neden buraya bir revir açmadı? Biz de Sağlık Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s