Taksim’de işten çıkarmalar başlıyor

Taksim’de işten çıkarmalar başlıyor

Taksim’de otel çalışanları, artık kâr etmeyen işletmelerinden bir ay içerisinde işten çıkarılmaktan korkuyor. Konuştuğumuz çalışanlar “Rezervasyonlar azaldı, işten çıkarılırsak memleketimize döneriz” diyor

ONUR EREM 13.07.2013

İstanbul’da, Cihangir Pürtelaş Sokak’ta bir otelin önünden geçerken dışarıya koydukları masada kahve içen 2 otel çalışanıyla göz göze geliyor, ardından sohbet etmeye başlıyoruz. “Müşteri olmayınca boş boş oturuyoruz, sinek avlıyoruz” diyorlar.

Birinin adı Kübra. 24 yaşında, Antalya doğumlu Kübra aileden MHP’li, Ülkü Ocakları üyesi. Taksim bölgesinde sadece otelcilerin değil, tüm esnafın ekonomik sıkıntıya girdiğini söylüyor. “Polis insanların anayasal haklarını kullanmasını engellemese, eylemcilere saldırmasa durum böyle olmazdı” diyor. Kübra’ya göre polis saldırısı olmasaydı çatışma olmayacaktı, halk da turistler de Taksim’e çıkmaktan korkmayacaktı.

SAĞDA YENİ ‘LİDER’ İHTİYACI

Otelin gece vardiyasındaki diğer çalışanı ise Hakan. 26 yaşında, Giresun doğumlu ve sülaleden ANAP’lı ve ardından AKP’li. O da Ülkü Ocakları üyesi. “Evet polis çok şiddet uyguladı ama eylemcilerin arasında da çatışma çıkarmak isteyen insanlar var. Olaylar nedeniyle esnafın geliri çok azaldı. Mal sahipleri ‘olay var’ diye kirayı azaltmıyor ki” diyor. Hakan’a göre bir kısım esnaf çatışmalara tepki göstermek istiyor, polise tepki gösteremeyeceği için tüm tepkisini eylemcilere yöneltiyor. “Son seçimlerde memlekette olduğum için oy kullanamamıştım. Kullansam AK Parti’ye verirdim. Gelecek seçim için emin değilim ama yine AK Parti’ye veririm galiba” diyen Hakan, Erdoğan’ın alternatifi olmadığını, Kılıçdaroğlu’nun da Bahçeli’nin de liderlik vasfı taşımadıklarını söylüyor: “Erdoğan’dan başka gerçek bir lider çıksın, oyumu veririm ona. Ama şu an oy verecek başka kimse yok”.

‘VASIFLI İŞÇİYE İŞ YOK’

Kübra ise “Erdoğan’a asla oy vermem” diyor. Artan vergilerin karşısında yükselmek bilmeyen maaşların halkı ekonomik olarak zorladığını söyleyen Kübra, Türkiye’de vasıflı işçiler için iş bulmanın her geçen gün zorlaştığına da dikkat çekiyor ve soruyor: “Kamuya ait ne varsa sattılar, onun parasını yediler. Satacak şeyleri kalmayınca ekonominin hali ne olacak?”

ÜCRETSİZ İZİN KORKUSU

Çalıştıkları otelde her yaz yüzde 80-90 arası seyreden doluluk oranları bu yaz yüzde 30’a düşmüş. “Bu yaz için yüzde 90’lık doluluk oranıyla çalışacak kadar rezervasyonumuz vardı, bütün turistler kaçtı. Rezervasyon iptalleri hâlâ devam ediyor” diyorlar. Otelin gelirinin, yaklaşık 10 çalışanının maaşını ödemeye yetmediğini söyleyen çalışanlar “Bir ay daha böyle giderse işten çıkarmalar, ücretsiz izinler başlar herhalde” diye anlatıyorlar gelecek kaygılarını.

MEMLEKET YOLU GÖRÜNDÜ

Öyle bir durumda ne yapacaklarını soruyorum. Hakan “Memleketime giderim” diyor: “Giresun’da fındık vakti geliyor, aileme yardım ederim. Yaz bitince de döner, Taksim’den uzak yerlerde, havaalanı yakınları veya Eminönü bölgesinde iş bakarım. Oralarda rezervasyon iptali çok azmış”.

Kübra da memleketine dönebileceğini söylüyor. “İş bulmak çok zor, belki de evimin kadını olurum, kim bilir…”

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s