“Türkiye’de gazetecilere yönelik tehditler dünya çapında ün kazandı”

“Türkiye’de gazetecilere yönelik tehditler dünya çapında ün kazandı”

İsveç Gazeteciler Sendikası Başkanı Jonas Nordling BirGün’e konuştu: Gazetecilerinizin maruz kaldığı tehditleri artık herkes biliyor. Dehşete düştük, ama şaşırmadık. İsveç’te bir gazeteci gözaltına alınsa ülke ayağa kalkardı

ONUR EREM 01.07.2013

İsveç Gazeteciler Sendikası Başkanı Jonas Nordling, Cumartesi günü Taksim Meydanı’ndaki eylemde İsveçli serbest gazeteci Sarah Olsson’un gözaltına alınmasının ardından BirGün’ün sorularını yanıtladı.

GAZETECİLERE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

“Türkiye’de gazetecilere yönelik tehditler dünya çapında ün kazandı. Son protestolardan önce gazetecilerin bir korku atmosferi içinde çalışmaya zorlandıklarını da biliyoruz. Gezi eylemleri boyunca gazetecilere şiddet uygulanması ve Sarah Olsson’un gözaltına alınması bizi dehşete düşürdü, ama yukarıda saydığım gerekçelerden ötürü şaşırtmadı” diyen Jonas Nordling, işini yapan gazetecilerin polis tarafından saldırıya uğramasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

POLİS BASKISI İSVEÇ GÜNDEMİNE TAŞINDI

Sarah Olsson’un gözaltına alınmasıyla birlikte Türkiye’de gazetecilere karşı yürütülen baskının İsveç gündemine de taşındığını anlatan Nordling “Hükümet yıllardır Türkiyeli gazetecilere karşı uyguladığı taktikleri protestolar başladığından beri yabancı gazetecilere karşı da uygulamaya başladı” dedi.

İSVEÇ’TE OLSA ÜLKE AYAĞA KALKARDI

İsveç’te eylem izleyen bir gazetecinin gözaltına alındığında İsveçlilerin nasıl tepki vereceğini sorduğumuzda ise Nordling şunları söyledi: “İsveç’te bugüne kadar eylem izleyen hiçbir gazeteci gözaltına alınmadı. En fazla, polisin olay yerinden uzaklaştırdığı birkaç gazeteci oldu. Böyle bir uygulama İsveç’te yasadışı olurdu ve ülke çapında kitlesel protestolara yol açardı”.

Sarah Olsson’un önceki gün serbest kalmasının kendilerini sevindirdiğini belirten İsveç Gazeteciler Sendikası Başkanı Jonas Nordling, Türkiye’deki protestolar boyunca polis vahşetine maruz kalan başka bir İsveçli olmadığını söyledi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s