Güney Kıbrıs’a sığınan vicdani retçi Onur Erden Türkiye’ye iade edildi

Güney Kıbrıs’a sığınan vicdani retçi Onur Erden Türkiye’ye iade edildi

2002’de vicdani reddini açıkladıktan sonra 2 kere askeri cezaevinde işkence gören vicdani retçi Onur Erden, 20 Haziran’da tutuklandığı Güney Kıbrıs tarafından sınırdışı edildi, Kasımpaşa’daki askeri birliğe getirildi

ONUR EREM 10.07.2013 @onurerem

Vicdani retçi olduğu için askere gitmek istememesine rağmen karşılaştığı toplumsal baskı sonucunda askere gitmek zorunda kalan ve 2002 yılında birliğinden firar eden Onur Erden, sığındığı Güney Kıbrıs’tan dün Türkiye’ye iade edildi. Erden, Atatürk Havaalanı’nda Vicdani Ret Derneği’nden Oğuz Sönmez’i arayarak ‘Buradaki görevliler işlemleri tamamladıktan sonra beni askere götürecek’ dedi. Havaalanından Kasımpaşa’da bulunan Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na getirilen Onur Erden hakkında yol tutuklaması kararı verildi. Onur 2 gün içinde firar soruşturmasını yürüten Gelibolu Askeri Savcılığı’na götürülecek.

‘ASKERİ CEZAEVİNDE İŞKENCE’

20 Haziran’da Güney Kıbrıs’ta tutuklanan ve siyasi mültecilerin kaldığı kampa gönderilen Onur Erden, Türkiye’de kötü muamele göreceğini belirtmesine rağmen Türkiye’ye iade edildi. Erden 2006 ve 2009’da iki defa yakalanarak askeri cezaevine gönderilmiş, burada işkence gördüğünü açıklamıştı. Güney Kıbrıs Yüksek Mahkemesi’ne başvuran Erden’in sığınma talebi, vücudundaki işkence izlerinin geçmiş olması nedeniyle Kıbrıs makamlarınca kabul görmedi.

Pasaportu olmadığı için Almanya’ya gönderilme talebi reddedilen Erden’in “Gürcistan Türkiyelilerden pasaport istemiyor, kimliğim var” diyerek yaptığı Gürcistan’a gönderilme talebi de reddedildi. Maddi imkansızlıklar nedeniyle Güney Kıbrıs’ta avukat tutamayan Erden, iade kararını imzalamayarak süreci yavaşlatmaya çalışıyordu.

İLETİŞİM KESİLDİ

Erden’in yaşadıklarını Kıbrıs Vicdani Ret İnsiyatifi üyesi ve Avrupa Vicdani Ret Bürosu yönetim kurulu üyesi Murat Kanatlı BirGün’e anlattı. Onur Erden ile 2 ay önce Kuzey Kıbrıs’ta görüştüklerini söyleyen Kanatlı “Onur bize askerden işkence gördüğünü, vicdani retçi olduğunu ve Güney Kıbrıs üzerinden Avrupa’ya iltica etmek istediğini söyledi. İşkenceye dair raporu olup olmadığını sorduk, o sırada iletişimimiz kesildi. Kendisinden haber alamadık. Sonradan Güney Kıbrıs’a geçtiğini öğrendik” dedi. Güney Kıbrıs’ın daha önce Yunanistan üzerinden gelen Türkiyeli siyasi sığınmacıları Türkiye yerine Yunanistan’a gönderdiğini söyleyen Kanatlı, “Onur KKTC üzerinden geldiği için Türkiye’ye iade edildi” dedi.

Onur Erden’in 2011’de yaptığı vicdani ret açıklaması:

Adım Onur Erden. 1985 Hatay ili Reyhan’lı ilçesi doğumluyum. 2 Ocak 2002 tarihinde aile ve toplumsal baskıdan dolayı askere gitmek zorunda kaldım. Fakat askerde elime silah almak istemedim. Bunun eğitimini görmeyi reddettim. Fakat zoraki bir biçimde bunu uygulamaya çalıştılar.

Ülkemizde devam eden savaşa taraf olmak istemediğimden ve insani değerlerimden dolayı askerlik yapmaya karşıydım. Benim vatanseverlik anlayışım sadece silahla yada kuru sözlerle değildir. Çünkü bu söylemleri TSK uzun yıllardan beri Kürtlere karşı kullanıyordu. Bu nedenden dolayı askerden firar ettim. Bir arap genci olarak yıllardan beri kardeşçe yaşadığımız Kürt halkına karşı devam eden savaşta taraf değilim. Bu nedenlerden dolayı vicdanı reddimi açıkladım. 7 Temmuz 2006 tarihinde yaklandım ve askeri cezaevine konuldum, birçok işkencenin mağduru oldum. 23 Ocak 2007 tarihinde tahliye oldum ve beni tekrar askere almak istediler. Fakat ben yine gitmedim askerlik yapmayı reddettim. 12 Mart 2009 tarihinde yakalanıp zorla askeri cezaevine konuldum. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kaldım. İlgili mercilere başvurarak öldürülsem dahi askerlik yapmayacağımı söyledim. Bulunduğum yerdeki komutanlar annemi öldürtmekle tehdit etti. Bunlara rağmen bu savaşın bir tarafı olmayacağım.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s