İBB’nin karartması devam ediyor!

İBB’nin karartması devam ediyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gezi Direnişi sırasında kapattığı halka açık kameralar hâlâ kapalı. Belediye Temmuz başında ‘Sunucu bakımı nedeniyle kapatmıştık, açıyoruz’ demişti

ONUR EREM 31.07.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) internet sitesi üzerinden yayın yapan ve kamusal alanları gösterdiği yüksek çözünürlüklü kameralar hâlâ kapalı. Gezi Direnişi öncesinde Taksim’deki neredeyse tüm kitlesel eylemlerde ve polis saldırılarında kapatılan kameralar Gezi Direnişi’nde polis şiddetinin başladığı günden beri kapalı tutuluyor. 3 gün önce Taksim Meydanı’nda Berkin Elvan eylemi düzenlenirken kameralar yine kapalıydı.

KIZ KULESİ AÇIK, BEYOĞLU KAPALI

İBB’nin sitesinde Kız Kulesi ve Kapalı Çarşı gibi ‘olaysız’ bölgelerdeki kameraların görüntüsü izlenebilirken Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki 3 yüksek çözünürlüklü kamera hâlâ halkın erişimine kapalı. İBB, neden her kitlesel eylemde ve polis saldırısında kameralarını kapattıkları, bu emrin nereden geldiği sorumuza geçen ay “Sunucu bakımları nedeniyle kapattık, açıyoruz” yanıtı vermiş, uzmanlar bu cevabı inandırıcı bulmamış ve yurttaşların polis vahşetini belgelemek için kullanabileceği bu kameraların kapatılmasının, MOBESE görüntülerini kaybeden polis zihniyetiyle benzer olduğunu söylemişti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s