Retçi Erden Gelibolu’ya sevk edildi, kampanya başladı

19.07.2013

Kasımpaşa Kuzeydeniz Saha Komutanlığı’nda yol tutuklusu olarak bulunan vicdani retçi Onur Erden önceki gece Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderildi. 11 Haziran’da Kıbrıs’tan Türkiye’ye iade edildikten sonra havaalanında tutuklanan Onur Erden’in burada mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Gazetemiz baskıya gittiği saatlerde mahkeme henüz Onur Erden’e dair bir karar vermemişti.

Uluslararası anlaşmalar ve anayasayla güvence altına alınan bir hak olmasına rağmen, Gelibolu’daki savcılığın ve mahkemenin bu hakkı tanımama ihtimaline karşılık Vicdani Ret Derneği bir faks kampanyası başlattı. Erden’in tutulduğu birlikteki askeri savcılığa gönderilen fakslar ile vicdani reddin bir hak olduğu hatırlatılırken Onur Erden’in serbest bırakılması talep ediliyor. Vicdani Ret Derneği, bu kampanyanın Onur Erden’in cezaevinde kötü muamele görmesinin de önüne geçebileceğini söylüyor. Kampanyaya katılmak için gerekli bilgiler, facebook.com/VicdaniRetDernegi adresinden öğrenilebilir.

Onur Erden 2006 yılında askere alındıktan 3 ay sonra firar etmiş, vicdani reddini açıklamış ve bugüne kadar 2 kere tutuklanarak gönderildiği askeri cezaevlerinde işkence gördüğünü açıklamıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s