Olağan şüpheliler!

Olağan şüpheliler!

Cumartesi akşamı için sosyal medyada yapılan “milyonlar Taksim’e” çağrısını ciddiye alan polis İstiklal Caddesi’ni kuşattı, karşısında eylemci bulamayınca cumartesileri Taksim’i dolduran milyonlara saldırdı

ONUR EREM 04.08.2014

İstanbul Cumartesi günü sıradışı bir akşam yaşadı. Sosyal medya üzerinden yayılan ve çağrıcısı belli olmayan “Cumartesi akşamı milyonlar Taksim’e” eylemine hazırlık yapan polisler, akşamüstü saatlerinden itibaren çok sayıda ara sokakta onarlı yirmişerli timlerle beklemeye başladı. Ancak polisler karşılarında milyonlarca eylemci değil, her cumartesi akşamı İstiklal Caddesi’ne gelen milyonlarca kişi bulunca ne yapacağını şaşırdı. Önce İstiklal’e barikat kurarak yaya geçişini kesen polisler, duruma tepki gösteren halka saldırmaya başladı.

PARK KAPANDI-AÇILDI

Saat 18:00 civarında Gezi Parkı’nı ‘eylem çağrısı’ nedeniyle kapatan polis güçleri parkın kapatılmasını protesto etmek için parkın merdivenlerine oturan bir kişiyi gözaltına aldı, yaklaşık bir saat sonra da İstiklal Caddesi’ndeki insanlara saldırdı. Saldırının başladığı saatlerde yüzlerce polisin ara sokaklardaki kafe ve barların önüne konuşlanmasına ise esnaf tepki gösterdi. Esnaf bir süre hep birlikte erkenden kepenk indirip “Beyoğlu’nu kapatmayı” tartıştıysa da bu yönde bir karar çıkmadı.

POLİS BARLARA SALDIRDI

Polisler İstiklal Caddesi’ne yaklaşık yarım saatte bir akrep ve TOMA’yla girerek sokaktaki insanlara saldırırken kendilerine tepki gösteren insanları da gözaltına aldı. Yaklaşık 50 kişi gözaltına alınırken biri çocuk onlarca kişi plastik mermi ve kimyasal gaz fişekleriyle yaralandı.

‘GİDİN İÇERDE İÇİN’

Polisin saldırısı gece boyunca devam etti. Özellikle Mis Sokak ve çevresinde terör estiren polisler barların önündeki masalarda içen insanlara da saldırdı, içki masalarını devirdi, “Gidin içerde için” diye bağırdı.

OCAKBAŞINDA DAYI GÖZALTISI

Çevik Kuvvet birimleri bazı mekanların içine de girdi ve içerideki insanları darp etti, gözaltına aldı. Bir ocakbaşında rakı sofrasında oturan iki yaşlı adamın darp edilerek gözaltına alınması ise sosyal medyada büyük tepki topladı.

POLİSTEN HALKA: GİDİN BURADAN

Yirmişerli çeteler halinde dolaşan polis gruplarının saldırısı gecenin geç saatlerinde hala devam ediyordu. Ara sokaklara giren akrepler sokakta duran veya barların dışarıdaki masalarında içen insanlara “Gidin buradan” diyerek saldırdı, sokakları boyalı mermi yağmuruna tuttu. Sokaktan geçmekte olan yurttaşlar kendilerine ateş eden boyalı mermi sıkan akrebe tepki gösterince kendileri de boyalı mermilerin hedefi oldu. Akrep araçları uzun süre boyunca Mis Sokak ve İmam Adnan Sokak arasında ring seferi yaptı.

‘DURMAK YOK, SALDIRIYA DEVAM’

Sabahın erken saatlerinde ise polis ses bombaları ve kimyasal gazlı saldırıyla tekrardan ara sokaklara girdi. Saat 05:00 civarında İstiklal Caddesi’nden ayrıldığım saatlerde polis vahşi saldırısına devam ediyordu.

Polis güçleri neden sokakta içmekten başka bir şey yapmayan insanlara saldırıyor? Polisin olmadığı yerde şiddet de yaşanmazken, polis neden özellikle bir yeri ele geçirip halka şiddet uyguluyor? Cevabı burada: http://wp.me/p2psMa-tc

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s