‘Gezi’ şikayetim reddedildi

‘Gezi’ şikayetim reddedildi

11.04.2014

Gezi eylemleri boyunca polisin aşırı gaz kullanmasına karşı yaptığım şikayet İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi. Beyoğlu’ndaki evimde otururken sokaktaki aşırı gaz kullanımı nedeniyle solunum güçlüğü yaşamam nedeniyle başvurduğum Memur Suçları Soruşturma Bürosu, polisin “gerektiği kadar” kimyasal gaz kullandığını ve kullanımın yasaya uygun olduğunu açıkladı.

KİMYASAL, KİMYASAL DEĞİLMİŞ!

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Öz’ün imzaladığı kararda, şikayetçi olunan çevik kuvvet memurlarının kullandığı kimyasal gaz için “kimyasal ve zehirli değildir” ifadeleri yer aldı. Hüseyin Öz, kararında polis saldırısının “protestocuların yola barikat kurması, çevredeki insanlara ve iş yerlerine zarar vermeye başlaması” nedeniyle gerçekleştiğini idda etti, polisin halkın güvenliğini sağlamak için göstericilere saldırdığını ifade etti. Oysa halk, polisin Gezi Parkı’nda ve Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yapan insanlara saldırısının ardından sokaklara dökülmüştü.
Karara Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz edeceğim. Daha önce de aşırı gaz kullanımın emirini veren üst düzey emniyet, devlet ve hükümet görevlileri hakkında yaptığım şikayet savcılık tarafından reddedilmiş; Taksim’de haber yaparken polis saldırısına uğramama dair yaptığım şikayetin dosyasında ise aradan geçen yedi aya rağmen bir ilerleme olmamıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s