Ötekilerin Postası’na Gezi soruşturması!

ONUR EREM 27.03.2014

Yurttaş gazeteciliğinin Türkiye’deki en başarılı platformlarından biri olan Ötekilerin Postası’na Gezi Parkı eylemleri boyunca yaptığı yayınlardan ötürü soruşturma açıldı.

Ötekilerin Postası’nın kurucusu olan Radikal Aktivist rumuzlu kişi dün Savcı Orhan Uzun tarafından Küçükçekmece Adliyesi’ne çağrıldı ve ifadesi alındı. Ötekilerin Postası, BirGün’e yaptığı açıklamada soruşturmanın halkı kin ve nefrete sürükleme, Başbakan’a hakaret gibi gerekçelerle açıldığını söyledi. Soruşturma, Erzincan Savcılığı’nın takipsizlik kararı üzerine İstanbul’a gönderilmişti.

FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA DERKEN?

Radikal Aktivist ise gazetemize yaptığı açıklamada savcı Uzun’un konuya çok uzak olduğunu söyledi: “Orhan Uzun sosyal medyanın işleyişini bilmiyor. Kendisine Facebook ve Twitter’da senkronize paylaşımın nasıl yapıldığını açıklamak zorunda kaldık. Bizi sorgularken ‘Amed ne demek?’, ‘Faşizme karşı omuz omuza derken ne anlatmak istiyorsunuz?’ gibi sorular sordu. Dosya daha önce başka savcıların elindeymiş ama son dönemdeki atama dalgasıyla bu savcının eline gelmiş. Türkiye’deki yargı sisteminin durumu ortada. Biz paylaşımlarımızda Başbakan’a hakaretle suçlanıyoruz. Paylaşımlarında tek bir hakaret bulunmayan bir platform olsak da yargının şu anki hali nedeniyle bu soruşturmanın bir davayı dönüşeceğini düşünüyorum. Çünkü karşımızda sosyal medyayı yasaklayan, Gezi’ye dair her şeye dava açan bir irade var”.

‘BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI OLABİLİR’

Radikal Aktivist’in avukatı Efkan Bolaç ise bu soruşturmanın buzdağının görünen kısmı olabileceğini vurguladı. Bolaç “Bu soruşturma başka bir dosyadan ayrılarak Savcı Uzun’a gelmiş. Ana dosyanın içinde Gezi’ye dair kitlesel bir sosyal medya cadı avı olması ihtimali var” diye konuştu. Efkan Bolaç, soruştumanın Başbakan’ın başvurusuyla değil, savcılığın kendi iradesiyle ve “Kamu görevlisine hakaret” gerekçesiyle başlatıldığını da belirtti.

 

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s