Jamal Sahmi artık serbest!

Jamal Sahmi artık serbest!

Yaklaşık 3 yıldır İstanbul Maltepe cezaevinde ülkesine gönderilmeyi bekleyen Hollandalı Jamal Sahmi ülkesine iade edildi, 1 saatlik sorgunun ardından serbest bırakıldı. Avukatlar “Bir gencin hayatından 3 yıl çalındı, eğitim hayatı bitti” diyerek tazminat talep ediyor

BirGün Şubat 2013’te Jamal Sahmi’nin durumunu manşetten duyurarak Türkiye gündemine taşımıştı

ONUR EREM 20.12.2013

Hollanda’da işlediği iddia edilen bir hırsızlık suçu nedeniyle Türkiye’de tutuklanan ve yaklaşık 3 yıldır ülkesine iade edilmeyi bekleyen Jamal Sahmi’nin 1 Aralık’ta ülkesine iade edildiği ortaya çıktı. Jamal’ın durumunu yakından takip eden Hollanda Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Hans van Heijningen konuyla ilgili BirGün’e bilgi vererek “Hollanda Dışişleri Bakanlığı bize ulaştı ve Jamal’ın 1 Aralık’ta Hollanda’ya iade edildiğini açıkladı. Jamal’ın hayatından seneler çalan bu gereksiz bekleyişin sonlandığı için mutluyuz” dedi. 25 Şubat 2011’de Irak’tan Türkiye’ye girerken tutuklanan Hollanda yurttaşı Jamal, Bakanlar Kurulu’nun gerekli belgeleri imzalamaması nedeniyle ülkesine iade edilmiyordu.

1 SAAT İÇİN 3 YIL HAPİS

Avukatlar, Jamal’ın suçu işlediği iddia edilen tarihte 18 yaşın altında olması nedeniyle Hollanda’da suçlu bulunması durumunda bile denetimli serbestlikten yararlanabileceğini veya en fazla 1 ay gibi kısa bir süre cezaevinde kalacağını belirtmişti. 1 Aralık’ta yaşananlar da beklentileri haklı çıkardı. Türkiye’den uçakla Hollanda’ya iade edilen Jamal bir saatlik sorgunun ardından serbest bırakıldı.

‘HESABINI KİM VERECEK?’

BirGün’e konuşan Avukat Hasan Alıcı “Yok yere bir gencin hayatından üç yıl alındı. Bu üç yıl boyunca Jamal’ın ülkesine iade edilmesi için bütün hukuki yolları denedik ama sonuç alamadık. Şimdi bu üç yılın hesabını kim verecek? Ortada adalet yok, genç bir çocuğun hayatını çaldılar, eğitim hayatı yarım kaldı. Jamal’ın Hollanda’daki akrabaları Hollanda’ya karşı tazminat davası açtı, bir saatlik sorgu gerektiren bir işlem için uluslararası arama kararı çıkartıldığı için. Biz de burada Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Eğer sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz” dedi.

JAMAL: TÜRKİYE’YE YAKIŞMADI

Telefonla ulaştığımız Jamal ise bugün Hollanda’dan Irak’ın Zaho kentindeki akrabalarının yanına geldiğini söyleyerek “Artık umudumu kesmiştim, iade edeceklerini hiç beklemiyordum. Bana yaşatılanlar Türkiye’ye hiç yakışmadı” dedi. Jamal’ın amcası Azat Sahmi “Hapiste geçen 3 yıl yeğenimi çok değiştirmiş. Çok şükür, sonunda kavuştuk” dedi ve önceden her yıl tatil için geldikleri Türkiye’ye bir daha adım atmak istemediklerini ifade etti.

 

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s