BDP ekoloji örgütlerini dinleyerek gelişiyor

Buka Barane Ekolojik Köy Girişimi’nden Miraz Ruspi: BDP ekoloji örgütlerini dinleyerek gelişiyor

ONUR EREM 30.03.2014

Miraz Ruspi: Ben Batman Merkez’de oy kullandım. Batman’da yarışan partiler BDP, AKP ve Hüda-Par’dı. Bu partiler arasında ekolojiyi gündemine alan tek parti BDP. Örneğin AKP’nin Hasankeyf’e baraj yapmayı desteklediğini, Hüda-Par’ın da “barajı engelleyemeyiz” dediğini biliyoruz.

BDP ekolojiyi politik söyleminin temel parçalarından biri haline getirdi, ancak ekoloji politikalarını yönlendirebilecek kadrosu yetersiz. Bu alanda yetersiz olmalarına rağmen, çevre hareketlerinin taleplerine ve yönlendirmelerine son derece açıklar. Mesela Batman’a 10 km. bisiklet yolu yapıldı. Biz bu bisiklet yolu ile araç yolu arasında bariyer olmamasının bir güvenlik tehlikesi oluşturduğunu söylediğimizde, hemen eleştirimizi dikkate alarak bariyer yaptılar. Mevcut BDP’li belediye ekoloji temalı festivallere destek veriyor, ağaç ekimi yapıyor.

Yeni dönemden beklentilerimiz çok. Öncelikle bölgenin eko-sistemi ile uyumlu kent ormanları yapılmasını istiyoruz. Batman’da petrol üretimi nedeniyle çok kirli bir hava var. Kent ormanları havayı temizlemenin yanı sıra yoksullar için gıda üretimi amacıyla da kullanılabilir. Batman’da tarım amaçlı kullanılabilecek boş araziler var. Biz belediyeden bu arazileri gıda üretimi karşılığında yoksullara tahsis etmesini talep ediyoruz.

Kentsel dönüşüm yerine yerinde dönüşüm talep ediyoruz. Yeni yaratılacak kent alanlarında ekolojinin birinci öncelik olmasını istiyoruz. Kent merkezinde araba kullanımının azaltılarak bisiklet ve toplu taşımaya ağırlık verilmesini arzuluyoruz.

Diyarbakır il sınırları içinde kalsa da Batman’a 7 km. uzaklıkta bir ekoloji köyü kuruyoruz. Batman ve Diyarbakır belediyeleri bu projelerimize de destek veriyor.

Batman’ın bir diğer ihtiyacı da nehir ıslah projeleri. Ancak DSİ’nin hazırladığı projeler ekoloji değil tüketim odaklı. Belediyenin bu konuya ağırlık vermesini, kenti tehdit eden HES ve baraj projelerine karşı aktif bir mücadele vermesini istiyoruz.

BDP bu konularda çok istekli ancak yeterli kadrosu yok. Ancak bu açığını ekoloji örgütlerinden gelen tepkileri dinleyip uygulayarak kapatıyor. Söylemleri, yeni dönemde de ekoloji politikalarının artarak devam etmesini zorunlu kılıyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s