“İstanbul Barosu 318. maddeyi hükümsüz ilan etti”

İstanbul Barosu: Askerlikten soğutmak suç değildir

ONUR EREM 23.09.2014

Eskişehir Valiliği’nin vicdani retçi Davut Erkan hakkında yaptığı “halkı askerlikten soğutma şikayeti karara bağlandı. 2010 yılında vicdani retçi Enver Aydemir’in yargılandığı dava öncesinde protesto eylemine katıldığı gerekçesiyle Eskişehir Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şikayet edilen Davut Erkan hakkında İstanbul Barosu bir disiplin soruşturması açmış, daha sonra da kovuşturma başlatılmıştı.

İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı önceki gün tebliğ edilen kararında Davut Erkan’ın “halkı askerlikten soğutmakla” suçlandığı eylemin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Kararı BirGün’e değerlendiren Davut Erkan “Bu karar ile İstanbul Barosu halkı askerlikten soğutmayı suç olarak tanımlayan TCK 318. maddeyi tanımamış, hükümsüz ilan etmiştir” ifadelerini kullandı.

Aynı protestoya katılan dört kişi hakkında daha dava açılmış, kamuoyunda “herkes bebek doğar davası” olarak bilinen bu dava sonucunda sanıklar beraat etmişti. Davada tanık olarak doğum yapan kadınlar ifade vermiş, asker değil bebek doğurduklarını söylemişlerdi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s