Torunlar’da düşen asansörden kurtulan işçiler: Arkadaşlarımızı katlettiler, işçiysen ölürüsün

İşçiler: O asansörü şikayet ettik ama kimse dinlemedi

Mecidiyeköy’deki Torunlar inşaatında öldürülen işçilerin mesai arkadaşları BirGün’e konuştu: Benim üç arkadaşım öldürülmüştü, bugün onüç oldu

bahri demir2

İnşaatta çalışan işçilerden Bahri Demir

07.09.2014 – Önceki akşam İstanbul Mecidiyeköy’de on işçinin öldüğü iş cinayetinin ardından cinayet mahaline giderek işçileri dinledik. Eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine inşa edilmekte olan, iki ay önce şantiyesine “önce iş güvenliği” pankartını asan Torunlar GYO’ya vardığımızda inşaat tam gaz devam ediyordu. İnşaattaki işçiler cinayetin nasıl göz göre göre geldiğini BirGün’e anlattı.

DSCF5092İşten atılmaması için ismini V. olarak kısaltıp vereceğimiz işçi, üç ayda üç kazaya tanık olduğunu söyledi. Önceki kazaların ölümle sonuçlanmadığını anlatan V., “Bu sefer o kadar şanslı değildik” diyor: “Kazaların, ölümlerin olması önemli değil. Patron sadece ne kadar kar ettiğine bakar”. V. asansörün işe başladığı günden beri hasarlı olduğunu, ancak şirketin bu hasarla ilgilenmediğini, şikayetleri gözardı ederek resmen bir cinayet işlediğini söylüyor.

“YILLARDIR ÖLÜYORÜZ”

Daha önce aynı asansörde tehlike atlattığını anlatan N. ise yıllarıdır çalıştığı inşaat sektöründe ölümden başka br şey göremediğini söyledi. “Bu işyerinde güvenlikle ilgili sürekli şikayetimiz olmasına rağmen hiçbir şey yapılmıyordu. Ama bizim için bir şey yapılmaması zaten normal” diyen N., kızına ve ailesine bakmak için çalışmak zorunda olan 28 yaşında bir adam. “Yıllardır inşaat sektöründeyim, yıllardır ölüm görüyorum” diyor N.: “Çanakkale’de çalıştığım inşaatta iskele düştü, iki arkadaşım öldü. İstanbul’da çalıştığım inşaatta bir arkadaşım asansör boşluğuna düşerek öldü”.

DSCF5111AMBULANSTAN ÇOK POLİS VARDI

Cinayet mahaline geldiğimde şok eden bir görüntüyle karşılaşmıştım. Aslında o kadar da şaşırmamam gerekirdi, sonuçta günümüz kapitalizminin özü bu ama yine de insan garipsiyor: Protestonun olduğu noktanın tam aksi yönündeki girişte inşaat devam ediyordu. Şantiyenin girişine giden yolda ise ambulanstan çok polis vardı. İşçileri dinledim, milletvekilleri konuştu. Sabahın erken saatlerinde eve dönmek istedim artık. O sırada polisler takıldı peşime. “Hiiş birader” dedi bir tanesi. Dönüp cevap vermedim. “Huoop” diye bağırmaya devam etti. Arkamda koşan adımlar duyduğumda geri döndüm. Yaklaşık 10 polis “Kimsin lan, basın mısın” diyerek yürüyordu üzerime. Sarı kartı gösterince “pardon abi” diyerek geri döndüler. Basını itinayla döven polis neden özür diledi, anlayamadım. Şantiyede inşaat tam gaz devam ediyordu. Buralarda ölü, finansal tablodaki rakamlardan ibaret.

“Asansör çok kötüydü, şikayet etmiştik”

DSCF5143Torunlar İnşaat’ta çalışan Bahri Demir adını gizlemek istemiyor. “Bu cinayetten sonra burada çalışacağımı düşünüyor musun? Yaz adımı, kovsunlar” diyor. Ukrayna’da savaş çıktıktan sonra ülkeye dönen Demir, 5 aydır inşaat sektöründe çalışıyormuş. “Bu çöken asansörü gördüğümde nasıl çökmeden çalışır diye düşündüm, o kadar kötü bir durumdaydı” diyen Bahri Demir, inşaatın hiçbir alanında güvenlik olmamasından şikayet ediyor: “Ülkeme döndüm ve başka bir alanda iş bulamadığım için inşaat işine girdim. İnşaatın hiçbir alanında güvenlik yok zaten. Bir baret veriyorlar, bitiyor. O asansörü görünce şikayet ettik ama bir alternatif olmadığı için binmeye başladım. Geçen hafta o asansöre binmiştim, bu hafta çöktü. Çökeceği belliydi”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s