“AKP Kürtlere karşı siyaseti bırakıp şiddeti tercih etti”

IŞİD’in Kobane’ye saldırmasıyla başlayan eylemlerde polisin ve İslamcıların saldırısıyla en az 19 kişi ölürken HDP’den Ahmet Karataş hükümetin siyaset değil şiddet yolunu tercih etmesine karşı Türk kamuoyuna bir arada yaşam mesajı verdi

https://i0.wp.com/www.haberler.com/haber-resimleri/838/diyarbakir-a-5-tabur-asker-sevk-edildi-6563838_o.jpgONUR EREM 08.10.2014

Kobane’deki IŞİD saldırılarının ardından Türkiye’de başlayan eylemlerde en az 18 kişi hayatını kaybetti. Gazetemizin baskıya hazırlandığı saatlerde 19 kişinin ikisinin HÜDA-PAR üyesi olduğu, geri kalanının da polisler ve kimliği belirsiz çeteler tarafından öldürülen eylemciler olduğu bilgisi ulaşmıştı. DİHA’ya göre ölümler Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Batman ve Muş illerinde gerçekleşirken yüzlerce kişi yaralandı, yüz kişiye yakın insan da gözaltına alındı. Yaralananlar arasında panzerler tarafından ezilen, kafalarından fişekle vurulan çocuklar da yer alıyor.

ÇETELER HDP’Yİ KURŞUNLADI

HDP Genel Merkezi yöneticilerinden Ahmet Karataş, Diyarbakır’daki Kayapınar ilçe binalarının kimliği belirsiz kişilerce kurşunlandığını söyledi: “Sokağa çıkma yasağı varken eli silahlı gruplar ilçe binamıza silahlarla saldırabiliyorsa, polis bunlara göz yumuyor veya destekliyor demektir. Binamıza tam 32 kurşun sıkıldı. Sokaktaki eylemcilere orantısız güç kullanan polisler bu çeteleri neden engellemiyor?”

Karataş ayrıca Demokratik Toplum Kongresi’nin merkez binasının polislerce basıldığını, içerde kimse olmamasına rağmen eşyaların ve belgelerin tahrip edildiğini aktardı.

Çok sayıda kentte başlayan isyanın ardından hükümetin eylemcilerin taleplerini dinlemek yerine polis ve askerlerle saldırdığına dikkat çeken Karataş, bu durumun hükümetin çözüm sürecindeki samimiyetsizliğini gösterdiğini belirtti: “Hükümet IŞİD’e saldırmazken sokaktaki Kürt halkına askerlerle, polislerle geliyor. Bu ne katliam, bu ne vahşet? İstanbul’da polisin gözleri önünde Kürtlerin evleri kurşunlandı bugün. AKP’nin amacı Kobane’yi IŞİD ile sıkıştırmak, Esad’a karşı savaşmaya ikna etmek. Geçen hafta sınırda gözlerimle gördüm, askeri araçlar ve trenler IŞİD kontrolündeki noktalara gidip yarım saat sonra geri dönüyor. Bunlar IŞİD’e yardımın belgeleri. AKP siyaseti bırakıp Kürtlere karşı şiddet yolunu tercih etti.”

‘SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?’

Öcalan’ın sözlerini de hatırlatan Ahmet Karataş “Hükümet çözüm sürecinde 15 Ekim’e kadar bir adım atmazsa, bu gidişle süreç sonlanacak. AKP Kobane’deki yönetimi, Kürt realitesini tanımadan çözüm süreci nasıl ilerleyecek?” diye konuştu.

Ahmet Karataş, gerginliğin sonlanması için atılması gereken adımlara dair şunları söyledi: “Türkiye Kobane’ye asker ve silah göndersin, yardım etsin demiyoruz. Sadece ambargoyu kaldırsınlar, oradaki yönetimin ihtiyacı olan malzemelerin geçişine izin versinler”.

Son olarak iki gündür yalnızca Kürt kentlerinde değil Türkiye’nin dört bir yanında insanların Kobane’ye destek vermek için sokağa çıktığını hatırlatan Karataş Türk kamuoyuna şöyle seslendi: “Türk ve Kürt halkları yıllardır bir arada yaşıyor. Bizim talebimiz birlikte yaşamak, yaşadığımız toprakları baskılara karşı birlikte özgürleştirmek.”

SURUÇ’TA SEKİZ CENAZE

HDP Urfa Milletvili İbrahim Binici ise dün Suruç’taydı. Irak Kürdistanı’ndan gelen temsilcilerle görüştüğünü ve temsilcilerin kendilerine destek verdiğini anlatan Binici “Suruç’ta şu anda sekiz cenaze var. Sabahtan beri buradayız ve inanılmaz bir kalabalık var” diye konuştu.

 

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s