Barış yolcuları Selanik’te

Barış yolcuları Selanik’te

Saraybosna’daki 2014 Barış Etkinliği’ne katılmak üzere Türkiye’den yola çıkan 25 kişilik heyet dün Selanik’te SYRIZA temsilcileriyle buluştu, Nazım Hikmet’i ölüm yıldönümünde, doğduğu kentte andı

DSCF2555

Türkiye heyeti adına konuşan BirGün yazarı ve ÖDP Eşbaşkanı Bilge Seçkin Çetinkaya SYRIZA’nın Yunanistan’daki başarısının tüm dünyaya umut verdiğini söyledi

ONUR EREM 03.06.2014

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da, 1. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenen, dünya çapından binlerce insanın katılacağı 2014 Barış Etkinliği’ne gitmek üzere Türkiye’den yola çıkan heyet, önceki gün Selanik’teydi. ÖDP, TAKSAV, CHP, Dünya Kadın Yürüyüşü, Demokratik Özgürlük Hareketi ve TMMOB’dan temsilcilerin olduğu grup Selanik’te ÖDP’nin kardeş partisi ve Yunanistan’daki yerel seçimde birinci olan SYRIZA temsilcileriyle buluştu.

LAMBRAKİS ANITINA ÇELENK

1963’te Yunanistan devleti tarafından katledilen barış aktivisti Grigoris Lambrakis’in adına dikilen anıta çelenk bırakan Türkiyeli ve Yunanistanlı barış aktivistleri burada Yunanca, Türkçe ve Kürtçe kardeşlik sloganları attı. Ardından, 90’dan fazla anti-faşist örgütün ortaklaşa kullandığı bir toplumsal merkeze giden temsilciler burada konuşmalar yaptı.

‘YANNİS VE NAZIM GİBİYİZ’

SYRIZA adına konuşan Treondafilos Mithaidis “Nazım Hikmet, Yunanistan’daki cunta döneminde zindanlarda hayata tutunmamıza yardımcı oldu. Onun şiirlerini ezberledik, zindan duvarlarına ellerimizle kazıdık” dedi.

Türkiye heyeti adına konuşan BirGün yazarı ve ÖDP Eşbaşkanı Bilge Seçkin Çetinkaya ise SYRIZA’nın Yunanistan’daki başarısının tüm dünyaya umut verdiğini söyledi, “1908’de Selanik Sosyalist İşçi Federasyonu, etnik kökenleri bir kenara bırakıp, birlikte bir sosyalist yaşam örgütleme amacıyla yola çıkmıştı. Milliyetçilikten kurtulduklarında birbirlerinin kültürlerini de geliştireceklerine inançları tamdı” diye konuştu: “Yunan şair Yannis Ritsos ve Nazım Hikmet nasıl birbirlerinden güç aldılarsa biz de ÖDP olarak SYRIZA’dan güç alıyoruz”.

Konuşmaların ardından Selanik’te konaklayan Türkiyeli ve Yunanistanlı 50 aktivist, dün Belgrad üzerinden Saraybosna’ya birlikte gitmek üzere yola çıktı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s