Cezasız kalan polis şiddetine karşı Avrupa kampanyası

Avrupa ülkelerinde polislerin teşhis edilebilir numaralar taşıması, polis şiddetinin cezasız kalmaması, numaraları kapatmanın ağır yaptırımları olması için çok sayıda avukat örgütü harekete geçti. Hedef Türkiye’yi de bağlayacak bir karar

ONUR EREM 03.11.2014

https://i0.wp.com/www.ozgurmedya.org/images/news/2013-12-10-ihd-2013%E2%80%99te-hak-ihlallerinde-patlama-yasandi.jpgAvrupalı Demokratik Avukatlar kıtadaki tüm ülkelerde polislerin rahatça teşhis edilebilecek numaralı veya isimli üniformalar giymeleri için bir imza kampanyası başlattı. Çağdaş Hukukçular Derneği ve Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi için Avrupalı Hukukçular Birliği’nin de desteklediği kampanyayla Şubat 2015’e kadar toplanacak imzalar Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’na teslim edilecek.

Çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

‘NET YAPTIRIMLAR OLMALI’

“Polis memurlarının kimliklerinin açıkça teşhis edilebilmesi sorununa müdahale edilmelidir. Aşağıda gösterilen kriterler vasıtasıyla; temel hak ihlallerinin önlenmesi, savunma hakkının, yargı bağımsızlığının ve yargının denetleme yetkisinin garanti altına alınması ve polis memurlarının, onların yöneticilerinin ve siyasi amirlerinin suç teşkil eden eylemlerindeki cezasızlığın günlük hayattan silinmesi amaçlanmaktadır:

I- Tüm kolluk kuvvetlerinin üniformalarında teşhise yarar bilgilerinin yer almasının zorunlu hale getirilmesi,

II- İlgili kimlik bilgilerinin belirgin boyut ve özelliklere dayalı olarak basit ve kolaylıkla görülebilir olması,

III- Tüm polis memurlarının vatandaşların talebi karşısında kendilerini tanıtmaları zorunluluğunun getirilmesi,

IV- İlgili kurallara aykırı davrananlara uygulanacak yaptırımları içeren açık bir sistem oluşturulmasını talep ediyoruz.”

Kampanyaya ilk günde 600’den fazla imza verildi. İmzalamak için şu linkten formu doldurabilirsiniz: police-identification-europe.org/index.php/tr/dilekc

Hedef Türkiye’yi de bağlayacak bir karar

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Ceren Uysal kampanyayla ilgili BirGün’e konuştu. Hedeflerinin Avrupa Birliği’nden konuyla ilgili tavsiye kararı değil bağlayıcı bir karar çıkartmak olduğunu söyleyen Uysal “Türkiye Avrupa Birliği’ne üyelik müzakereleri yürüten bir ülke olarak yasalarını AB muktesebatıyla uyumlu hale getirmek zorunda. Böyle bir kararın Türkiye’de de uygulanması gerekecektir”. Ceren Uysal, Türkiye’de polislerin numara taşımasının zorunlu olduğunu ancak esas sorunun numaraların kapatılmasının cezasız kalması olduğunu, düzenleme ile buna ciddi yaptırımlar getirilmesini hedeflediklerini anlattı. İmzalar AB’nin yanı sıra Avrupa Komisyonu’na da teslim edilecek.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s